Implanty zębowe stosuje się, aby uzupełnić braki zębowe pacjenta. Ich zaletą jest fakt, że nie tylko wyglądają naturalnie, ale mają też dużą trwałość. Implanty to specjalnie wykonane z tytanu, sztuczne korzenie zębów, które mają za zadanie zastąpić usunięte lub utracone wcześniej korzenie naturalne. Umożliwiają one zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu utraconych zębów. Umieszcza się je w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie. Korona sztucznego zęba mocowana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe.

Implanty zębowe: przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem wszczepienia implantu stomatologicznego wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne, na podstawie którego lekarz ustala, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest wystarczająca, aby wprowadzić implant. Jeśli okaże się, że w wyniku utraty zęba i korzenia doszło do zaniku kości, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu na tej samej wizycie sterowanej regeneracji kości (augmentacji kości), czyli zabiegu chirurgicznego, który polega na wytworzeniu wymaganej ilości tkanki kostnej pod implanty stomatologiczne.

Wszczepienie implantu stomatologicznego: czy zabieg jest bolesny?

Wszczepienie implantu jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest bezbolesny i trwa od 30 minut do 2 godzin. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy pozycja implantu jest stabilna i zszywa ranę. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie natychmiastowej odbudowy protetycznej np. w postaci tymczasowej protezy zębowej lub tymczasowego mostu protetycznego na czas integracji implantów w kości.

Wszczepienie implantu stomatologicznego: gdzie wykonać zabieg?

Tego typu zabieg można wykonać np. w Klinice Denmed, która podczas zabiegu regeneracji kości stosuje system przetwarzania tkanki zęba na autogenny materiał kościotwórczy, dzięki maszynie BonMaker. 

BonMaker to realizacja wieloletniej idei wykorzystania struktury zęba jako materiału kościotwórczego. W 2004 r. koreańscy lekarze opracowali procedurę przetworzenia rozdrobnionego zęba po ekstrakcji w granulat wykorzystywany do augmentacji kości. Jest to najlepszy, najbezpieczniejszy dostępny materiał autogenny, zawierający własny materiał genetyczny, uzyskany bez konieczności zabiegu chirurgicznego, o identycznych właściwościach jak kość pacjenta. Umieszczenie w zębodole nie wywołuje żadnych reakcji immunologicznych, nie powoduje żadnych powikłań, a gojenie i odbudowa kości następują bardzo szybko.