Irena Szewińska nie żyje. O śmierci jednej z najwybitniejszych postaci w historii polskiego sportu poinformował media jej mąż, Sławomir Janusz Szewiński. Wybitna polska lekkoatletka, która specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal, zmarła 29 czerwca 2018 roku w Warszawie. Miała 72 lata. Jak była przyczyna jej śmierci? W 2014 roku u gwiazdy polskiego sportu wykryto raka. Krótko po tym przeszła chemioterapię. Wszystko wskazywało na to, że Irena Szewińska wygrała walkę z chorobą, ale nowotwór niestety powrócił. Sportsmenka do końca zachowała jednak sportowego ducha walki - pomimo poważnych problemów ze zdrowiem w lutym tamtego roku poleciała nawet na rozgrywane w Soczi zimowe igrzyska olimpijskie, aby na miejscu wspierać polskich sportowców.

Nie żyje Irena Szewińska

Irena Szewińska zaczęła uprawiać lekkoatletykę w wieku 14 lat. Siedem razy stawała na podium podczas igrzysk olimpijskich, co czyni ją najbardziej utytułowaną lekkoatletką w dziejach polskiego sportu. Swój pierwszy medal olimpijski zdobyła w 1964 roku w Tokio w sztafecie 4 x 100 metrów. Swoja karierę zakończyła w 1980 roku, ale nie rozstawała się ze sportem. W latach 1980 -2009 była członkinią zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Od 1997 do 2009 roku pełniła tam nawet funkcję prezesa. Za swoje wybitne osiągnięcia w 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego.

- Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci! - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze. Zdjęcia Ireny Szewińskiej znajdziecie w naszej GALERII >>

ZOBACZ: TOM DALEY został ojcem! Pokazali z mężem zdjęcia syna [FOTO]