Izabella Miko chodziła na terapię przez 7 lat. A wszystko przez szkołę baletową. Restrykcyjna dyscyplina, wycieńczające ćwiczenia oraz ciągła niezdrowa rywalizacja sprawiły, że Miko całkowicie załamała się psychicznie. Szkoła baletowa dla Izy skończyła się terapią. Siedem lat – wyznała z bólem matka aktorki, Grażyna Dyląg, w programie „Oczami matki” Małgorzaty Ohme. Wiadomo, że szkoła baletowa to nie przelewki. Mogliśmy to zobaczyć choćby w słynnym filmie "Czarny Łabędź" z oscarową rolą Natalie Portman. Baletnice muszą trzymać wagę, więc są na drakońskiej diecie. Ze względu na wielki wysiłek fizyczny i skomplikowane figury, często miewają poważne kontuzje. Byty typu "baletki" niszczą zaś ich stopy, a silny stres, na jaki są narażone, sprawia, że często zmagają się z różnymi zaburzeniami odżywiania, w tym z anoreksją i bulimią.

Dziecku się nie mówi: „jesteś brzydka, nic nie osiągniesz, masz 9 lat, jesteś gruba” - wspomina Iza Miko. - Do mnie nauczycielka mówiła: ”wyglądasz jak ratlerek potrącony przez samochód, połamany, zostawiony na ulicy, który był taki stary, że już nikt go nie chciał”.

Każdy po takich słowach poczułby się źle, a co dopiero młoda dziewczyna! Przypomnijmy, że do szkoły baletowej uczęszczała też Małgorzata Rozenek. Żona Radosława Majdana często podkreśla, że nie było łatwo, ale zaznacza też, że balet nauczył ją dyscypliny. Tymczasem Miko ma nie najlepsze wspomnienia ze szkoły baletowej - gdy skończyła 14 lat, postanowiła ją rzucić. I nigdy nie żałowała swojej decyzji!

Izabella Miko nie porzuciła jednak tańca całkowicie. Muzyka i ruch pozostały jej pasją. To właśnie zdolności taneczne sprawiły, że Miko dostała angaż w amerykańskim filmie "Wygrane Marzenia" oraz w polskiej komedii romantycznej "Kochaj i Tańcz". W tym drugim filmie grała z Mateuszem Damięckim. W naszej GALERII przypominamy ich wspólną sesję z "Gali" z 2009 roku. Była inspirowana... baletem!

Natomiast program "Azja Express", w którym Miko wzięła udział w duecie z Leszkiem Stankiem, nie miał z tańcem nic wspólnego ;-) O tym, jak na planie show TVN Iza sprawdziła swoją wytrzymałość i odporność na stres, opowiedziała nam w programie "Gala Studio":