Dlaczego warto kupić dobry stelaż do łóżka?

Jakość wypoczynku w ciągu nocy jest bardzo istotna – ma wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu, samopoczucie i energię do działania. Aby zapewnić sobie właściwe warunki do spania, warto kupić nie tylko dobry materac, ale także stelaż do łóżka.

Stelaż to rodzaj rusztu, który ma za zadanie utrzymanie ciężaru materaca i naszego ciała podczas snu. Powinien być wytrzymały i odpowiednio elastyczny, tak by reagować na siłę nacisku poszczególnych partii ciała. Dzięki stelażowi, który poddaje się obciążeniu, materac może zapewniać odpowiedni poziom podparcia dla głowy, ramion, kręgosłupa i nóg. Nie powoduje nadmiernego ucisku, który mógłby skutkować obniżonym komfortem odpoczynku i problemami z wysypianiem się.

Warto zaznaczyć, że stelaże nie tylko utrzymują ciężar ciała użytkownika, ale także wspierają właściwą wentylację w obrębie łóżka. Ich konstrukcja pozwala na cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Gęsto ułożone listewki podpierają materac równomiernie, zapobiegając jego odkształceniom. Dobry stelaż do łóżka oznacza więc dłuższy okres żywotności materaca.

Konstrukcja stelaży pod materac

Stelaże do łóżka najczęściej charakteryzują się konstrukcją listwową. Składają się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu poprzecznie ułożonych listew ze sprężynującego materiału. Może to być lite drewno sosnowe, brzozowe lub bukowe, a także drewno klejone warstwowo, które słynie z elastyczności i wytrzymałości.

Listwy mocuje się do ramy drewnianej lub stalowej. Warto pamiętać, że im więcej listew, tym lepsze podparcie oraz dopasowanie do zmiennego obciążenia. W stelażu Hilding Select Classic zastosowano na przykład aż 42 listwy dla maksymalnego komfortu użytkowania. Listwy mocuje się najczęściej w specjalnych uchwytach, tak zwanych kieszeniach z wytrzymałego i elastycznego tworzywa sztucznego. Uchwyty przykręca się do ramy stelaża na stałe w równych odstępach, a następnie wsuwa w nie listewki. Tak przygotowana konstrukcja bez trudu utrzyma ciężar naszego ciała.


 
Rodzaje stelaży do łóżka – modele stałe i regulowane

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje stelaży łóżkowych o nieco innym zastosowaniu i funkcjonalności – są to modele stałe i regulowane. Pierwszy typ obejmuje klasyczne stelaże mocowane do ramy łóżka na stałe i pozbawione możliwości regulacji pozycji materaca. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu pasują do nich podwójne materace 180 × 200 lub mniejsze, przeznaczone dla jednej osoby. Klasyczne stelaże Hilding Sam lub Hilding Family Classic to sprawdzone i ekonomiczne rozwiązanie.

Kolejny rodzaj to stelaż do łóżka z możliwością regulacji poziomu zagłówka i podnóżka. Zmiany położenia poszczególnych części konstrukcji można dokonywać ręcznie – tak jest chociażby w przypadku modelu Hilding Family Expert. Bardziej zaawansowane technologicznie modele Hilding Family Moto i Hilding Select Moto nadają się do sterowania zdalnego za pomocą pilota.

Stelaże regulowane zalecane są między innymi dla osób starszych i z ograniczoną zdolnością ruchową, spędzających większość czasu w łóżku. Dzięki możliwości zmiany położenia zagłówka na łóżku da się przybrać pozycję półsiedzącą lub lekko unieść nogi, zyskując większy komfort. Taki rodzaj stelaża sprawdzi się także w przypadku osób, które chcą zaznać wyjątkowej wygody podczas wieczornego relaksu przy książce lub dobrym filmie.

Osobną kategorią są stelaże, które można podnosić, przeznaczone do łóżek ze skrzynią na pościel. W modelu Hilding Family Lift zastosowano siłowniki gazowe umożliwiające unoszenie konstrukcji bez wysiłku. Stelaż do łóżka 90 × 200 cm lub 120 × 200 cm z opcją podnoszenia pozwala na przechowywanie pościeli w skrzyni pod łóżkiem w pokoju należącym do dziecka lub nastolatka.

Jak dobrać właściwy typ i rozmiar stelaża do łóżka?

Stelaże występują w standardowych rozmiarach dostosowanych do powszechnie dostępnych łóżek. W przypadku podwójnych łóżek możemy wybrać stelaż do łóżka 140 × 200 lub 160 × 200 cm. Co ciekawe, nawet podwójne materace mogą być wyposażone w opcję regulacji poziomu zagłówka i podnóżka. Takie rozwiązanie zastosowano w przypadku modelu Hilding Family Expert, który może mieć szerokość od 70 do 140 cm przy standardowej długości 200 cm. Mniejsze rozmiary zazwyczaj przeznaczone są do łóżek dziecięcych, młodzieżowych lub pojedynczych. Stelaż do łóżka 70 × 200 cm to najwęższy model dostępny w ofercie marki Hilding.

Warto pamiętać, że do tradycyjnych stelaży pasują wszystkie typu materacy – piankowe, lateksowe, kieszeniowe i sprężynowe. Konstrukcje regulowane należy natomiast zestawiać jedynie z odpowiednio miękkim materacem. Może to być model wykonany z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej lub lateksu, który dopasuje się do krzywizn stelaża.

Pamiętajmy, że nawet najlepszy materac nie spełni swojego zadania bez odpowiedniego stelaża. Ten istotny element wyposażenia sypialni ma wpływ zarówno na komfort snu, jak i żywotność materaca.