Mycie pędzli jest niezwykle ważne i może zbawiennie wpłynąć na kondycję naszej cery. Dlaczego? Skóra wytwarza sebum, znajdują się na niej przeróżne bakterie, kurz i zanieczyszczenia. Nakładając kosmetyk pędzlem, przenosimy na niego łój i nieczystości, które później przy kolejnej aplikacji produktu ponownie trafiają na skórę. Korzystanie z niewyczyszczonych pędzli skutkuje najczęściej powstawaniem różnych zmian skórnych, podrażnień i wyprysków, dlatego ich pielęgnacja jest istotnym elementem w codziennym makijażu. Niestety mycie pędzli i gąbek do makijażu to coś, o czym często zapominamy lub po prostu nie wiemy, jak to robić. 

Jak myć beauty blender?

Na naszą szczególną uwagę zasługują pędzle do nakładania produktów mokrych, np. podkładu, korektora i pudru. To właśnie one mają bezpośredni kontakt ze skórą twarzy i w idealnym scenariuszu powinnyśmy myć je codziennie. W nich bakterie rozwijają się najszybciej, po jednym użyciu kosmetyk zasycha, sklejając włosie i uniemożliwiając ponowną aplikację. Dotyczy to również naszych cudownych gąbeczek (beauty blenderów) używanych na mokro. Pędzle do nakładania produktów sypkich - pudrów, bronzerów, czy cieni możemy czyścić rzadziej, ale nie mniej niż 3-4 razy w miesiącu.

Mycie pędzli do makijażu: czym myć?

Pędzle do makijażu można myć szarym mydłem, które odpowiednio domywa kosmetyki z pędzli, a sposób ten jest bardzo popularny wśród internautek - sprawdza się zarówno przy naturalnym, jak i syntetycznym włosiu. Dużym zainteresowaniem cieszą się też specjalistyczne preparaty dedykowane do czyszczenia pędzli. Marka Real Techniques również posiada w swojej ofercie specjalnie opracowany płyn, który skutecznie usuwa wszelkie pozostałości kosmetyków i czyści włosie bez wysuszania. 

Jak czyścić pędzle do makijażu: krok po kroku

1. Namocz włosie pędzla lub gąbeczki wkładając je do miseczki z wodą lub z wybranym preparatem do czyszczenia i pozostaw na 15-30 min.Pędzle w taki sposób mają szansę samoistnie się oczyścić, bez zbędnych uszkodzeń. Pamiętaj, aby nie zamoczyć trzonku, gdyż może to skutkować rozklejeniem się pędzla. 

2. Ostrożnie pocieraj włosie lub gąbeczkę aż zacznie wyciekać zabarwiona piana, a następnie delikatnie spłukuj ciepłą wodą. Czynność należy powtarzać do momentu, w którym woda będzie bezbarwna. Zawartość wody z gąbeczki wyciskaj, aż nie będzie nasiąknięta wodą. 

3. Po umyciu możesz zdezynfekować włosie pędzla środkiem dezynfekującym w sprayu. Wystarczy, że spsikasz go a następnie delikatnie wytrzesz ręcznikiem papierowym.

4. Po otarciu pędzli i gąbeczki, połóż je na ręczniku. W ten sposób będą one schły naturalnie, jednocześnie zachowując swój kształt. Nigdy nie susz pędzli na kaloryferze, na bezpośrednim słońcu, ani suszarką - w ten sposób możesz napuszyć włosie i doprowadzić do jego uszkodzenia.