BILL GATES

Gdzie: Miejscowość Medina, niedaleko Seattle, wzgórze z widokiem na Jezioro Waszyngtona.
Powierzchnia: ponad 6100 m kw.
Szczegóły: Xanadu 2.0 (tak nazywa się dom) to naszpikowany elektroniką kompleks mieszkalny. Miliarder, projektując rezydencję swoich marzeń, pomyślał praktycznie o wszystkim, np. o personalizacji pomieszczeń. Dzięki małej „pinezce”, którą noszą domownicy i goście, system potrafi dostosować preferencje każdego z nich dotyczące temperatury, natężenia oświetlenia, muzyki, a nawet sztuki, ponieważ system identyfikuje osobę i wyświetla na ścianach jej ulubione obrazy lub grafiki.  Przemieszczając się między pokojami, nie można się też zmęczyć. Prezes Microsoftu wyposażył Xanadu w... ruchome chodniki. Podłoga rezydencji naszpikowana jest czujnikami reagującymi na nacisk i wagę. W ten sposób ochrona posiadłości wie, kto aktualnie przebywa w danej części domu. Na uwagę zasługują także: kino na 20 miejsc, 20-metrowy basen z podwodnym systemem nagłośnienia, olbrzymia jadalnia (prawie 100 m kw.) i biblioteka w kształcie kopuły, w której znajdują się dwa sekretne schowki. Tam Bill i jego żona Melinda trzymają najcenniejsze egzemplarze ze swojego olbrzymiego księgozbioru, m.in. notes Leonarda da Vinci, który kupili w 1994 r. za prawie 31 milionów dolarów.

EDDIE MURPHY 

Gdzie: Beverly Hills, Los Angeles
Powierzchnia: 3700 m kw.
Szczegóły: Złośliwi mówią, że rezydencja aktora wielkością przypomina kurort. „Wszystkie jego ekspartnerki mogłyby się tam schować, a biedny Eddie i tak nie miałby o tym pojęcia" – żartowali. Willę zaprojektował znany architekt Richard Landry. Jednak dopiero drugi szkic przypadł do gustu aktorowi. W pierwszym Landry nie umieścił... kręgielni, która znajduje się w każdym z trzech pozostałych domów Murphy’ego. Gwiazdor ma również do dyspozycji dziewięć sypialni (każda z osobną łazienką lub  przynajmniej toaletą), odkryty basen z jacuzzi i drugi kryty z ogrzewaną wodą. Kiedy odwiedzają go znajomi, oprócz partyjki kręgli Eddie może zaproponować im grę w bilard (ma kilka stołów) czy seans filmowy w sali telewizyjnej z najnowocześniejszym systemem nagłośnienia. Oczywiście na terenie posiadłości jest pełnowymiarowy kort do tenisa i garaż na 10 samochodów. Na „honorowym" miejscu zaparkowany jest kabriolet Rolls Royce Phantom Drophead Coupe, ulubione auto aktora do przejażdżek po Beverly Hills. Cena wersji podstawowej to 400 tys. dolarów.

TIGER WOODS 

Gdzie: Jupiter Island, Floryda.
Powierzchnia: 900 m kw. podzielonych na dwa budynki (w tym po lewej stronie na zdj. poniżej znajduje się siłownia).
Szczegóły: W 2006 roku, kiedy golfista nabył prawie czterohektarową działkę, od razu zburzył wszystkie budynki, które na niej stały, mimo że najstarszy miał tylko 13 lat. Wszystko dlatego, że Tiger już wcześniej miał pomysł, jak zagospodarować swoją część luksusowej wyspy. Plan obejmował budowę dwóch domów z widokiem na Ocean Atlantycki. Niestety to, co znajduje się w środku, owiane jest tajemnicą. Robotnicy pracujący przy ich budowie podpisali klauzulę milczenia. Pod groźbą milionowych odszkodowań zobowiązali się, że nie zdradzą żadnych szczegółów dotyczących projektu wnętrz. Wiadomo tylko, że na terenie wokół posiadłości powstaje pole golfowe. Idealne do budowania formy po ostatnich seksskandalach z udziałem Tigera.

JOHN TRAVOLTA

Gdzie: Niedaleko miasteczka Ocala na Florydzie znajduje się azyl dla miłośników lotnictwa  – Jumbolair.
Powierzchnia: 620 m kw.
Szczegóły: John chciał, by jego dom jak najbardziej przypominał... budynki znajdujące się na lotnisku. Dlatego wybudował go na końcu pasa startowego według projektu wzorowanego na terminalach z lat 50. XX w. Rezydencja, którą razem z żoną na cześć ich dzieci nazwali – Jett-Bleu (Jett zmarł w 2009 roku), składa się z ośmiu sypialni, basenu, oraz jacuzzi. Ciekawostką są zaparkowane na podjazdach samoloty aktora. Między innymi pasażerski Boeing 707, który odkupił od linii lotniczych Quantas. Gwiazdor ma także mniejszy odrzutowiec - Gulfstream, awionetki oraz śmigłowiec. „Dzięki władzom Ocali mogliśmy razem z innymi pasjonatami lotnictwa stworzyć Jumbolair. Dysponujemy własnym pasem startowym i wieżą kontroli lotów. Czego można chcieć więcej?” – opowiadał w 2007 roku. Uwagę zwraca także garaż aktora na 16 (!) samochodów. John trzyma tam swoje zabytkowe maszyny. Niestety, niedawno łupem złodziei padł jeden z jego najcenniejszych eksponatów – Mercedes-Benz 280Sl z 1970 roku.

ARNOLD SCHWARZENEGGER

Gdzie: Brentwood, Los Angeles.
Powierzchnia: ok. 1000 m kw.
Szczegóły: Niedawno zakończyła się sprawa podziału majątku Arnolda i jego byłej żony Marii Shriver. Według ustaleń dom w Brentwood został własnością gwiazdora. Ta przypominająca uniwersytecki kampus posiadłość została wybudowana w 2001 roku. Kilka miesięcy później wprowadziła się do niego rodzina Schwarzeneggerów. Na terenie znajduje się mnóstwo atrakcji, m.in. kino, basen ze zjeżdżalniami oraz minizoo z kaczkami i królikami. Arnold zadbał także o swoje słynne mięśnie. W willi wygospodarował miejsce na profesjonalnie wyposażoną siłownię.

LAKSHMI MITTAL

Gdzie: Kensington, Londyn.
Powierzchnia: źródła nie podają dokładnej powierzchni domu, wiadomo tylko, że ma ponad 2000 m kw.
Szczegóły: Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, potentat handlu stalą, w swojej luksusowej posiadłości ma wszystko, o czym tylko może marzyć człowiek. Wystarczy powiedzieć, że marmur, którego użyto do zdobienia wnętrz, wydobyto z tej samej kopalni co budulec indyjskiej świątyni Tadż Mahal. Rodzina Mittala ma do dyspozycji podziemny basen ze ścianami wysadzanymi klejnotami, łaźnie tureckie oraz garaż na 20 samochodów. Dom podzielony został na 12 pomieszczeń, z których największe wrażenie robi olbrzymia sala balowa.

 

WILL SMITH 

Gdzie: Calabasas, Los Angeles.
Powierzchnia: 2300 m kw.
Szczegóły: Wybudowanie domu marzeń zajęło aktorowi siedem lat. Jak sam mówił, przez czas trwania budowy gusta jego rodziny trochę się zmieniły. „To, co uważasz za piękne, gdy jesteś młody, później może okazać się obciachem” – żartował w 2004 roku, odpowiadając na zarzuty, że jego dom jest szczytem bezguścia. Gwiazdor wraz żoną Jadą Pinkett Smith nie zamierzali się jednak tym przejmować. Szybko dostosowali olbrzymią przestrzeń do własnych wymagań. Centralnym pomieszczeniem rezydencji, otoczonym przez dziewięć sypialni, jest pokój do medytacji. Na terenie posiadłości Will i Jada mają też sztuczne jezioro, boisko do koszykówki, do tenisa  i pole golfowe.

ROD STEWART 

Gdzie: Palm Beach, Floryda.
Powierzchnia: 1600 m kw.
Szczegóły: Nie jest to główny dom rodziny piosenkarza. Większość roku spędzają w jeszcze bardziej okazałej rezydencji w Beverly Hills. Ale letnia willa na Florydzie również robi wrażenie. Oprócz wspaniałego widoku na ocean zachwyca także prywatna, ogrodzona plaża (Palm Beach jest jedną z najbardziej znanych na świecie). To tutaj powstała ekskluzywna sesja zdjęciowa najmłodszego synka gwiazdora, Aidena. To też ulubione miejsce wypoczynku jego starszych dzieci. „W Palm Beach wszyscy znajdują coś dla siebie. Moja żona ma słońce, dzieci piękną plażę, a ja boisko do piłki nożnej w pobliskim centrum sportu, gdzie mogę dbać o kondycję z chłopakami w moim wieku” – śmiał się Rod.

HUGH HEFNER

Gdzie: Holmby Hills, Los Angeles.
Powierzchnia: 2050 m kw.
Szczegóły: Właściciel imperium Playboya w 1971 roku zapłacił za rezydencję 1,1 miliona dolarów. Dziś Playboy Mansion jest warta prawie 50 razy więcej. Raj „Króliczków” ma 29 pokoi. W podziemiach, do których wpływa się przez skalną grotę, piwniczkę z winami i jacuzzi. O czystą wodę dba system filtracji używany przez NASA. Nawet dzisiaj zaproszenie do domu Hugh wciąż jest olbrzymią nobilitacją.

HALLE BERRY 

Gdzie: Malibu, Los Angeles.
Powierzchnia: 470 m kw.
Szczegóły: Rezydencja aktorki nie rzuca się w oczy. Ale właśnie o to jej chodziło. Dom został wybudowany w 1991 roku, ale Halle przed wprowadzeniem się w 2004 roku zrobiła generalny remont. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa wymieniła wszystkie szyby w oknach. Teraz są odporne na rozbicie, oraz odbijają światło – to pomaga jej chronić się przed czającymi się na plaży paparazzimi. W środku jest osiem pokoi, wszystkie z widokiem na ocean. Kiedy w 2008 roku na świat przyszła córka Halle Nahla, aktorka poważnie myślała o kupnie innego domu. Teraz jednak nie wyobrażają sobie, że mogłyby mieszkać gdzie indziej.

OPRAH WINFREY
Gdzie: Montecito, Santa Barbara, Kalifornia.
Powierzchnia: powyżej 2100 m kw.
Szczegóły: Dom w gregoriańskim stylu nazwała Ziemią obiecaną. I rzeczywiście jej posiadłość to istna enklawa spokoju i bezpieczeństwa. Teren wokół domu, liczący 17 ha, jest otoczony wysokim murem naszpikowanym kamerami i czujnikami ruchu. Całość jest patrolowana przez kilkunastu strażników, głównie byłych policjantów i żołnierzy. Dzięki ich obecności gwiazda telewizji może w pełni zrelaksować się po stresach związanych z pracą. Najlepiej biorąc kąpiel w jednej z 14 łazienek. Oprah lubi też czytać książki przy kominku. Dlatego kazała ich zbudować aż 10 w różnych częściach olbrzymiej rezydencji. Rzadko zaprasza ludzi do siebie. Na ten zaszczyt mogą liczyć tylko najbliżsi przyjaciele. Nawet gdy zorganizowała spotkanie dla popierających Baracka Obamę milionerów, nikomu nie pokazała domu. Gości musieli zostawić aparaty i telefony komórkowe przy bramie, a wieczór spędzili w ogrodzie.