Jak pielęgnować niemowlę? Wiadomo jak! Najlepiej! Tutaj podobnie jak w pielęgnacji własnej sprawdza się zasada, że dużo nie oznacza dobrze. Zbyt wiele kosmetyków i za dużo ingerencji w delikatny płaszcz lipidowy dziecka mogą wyrządzić wiele szkód. Przede wszystkim w pierwszych tygodniach po urodzeniu kształtuje się mikrobiom na całe życie – dziecko „zaraża” się od matki cennymi bakteriami, które kolonizują jego skórę.

Dlatego tak ważne na tym etapie jest przytulanie, głaskanie, bliskość i leżenie w jednej pościeli. Sterylna czystość i nadmierna dbałość o higienę dziecka może przynieść więcej szkody niż pożytku – skóra z „upośledzonym” mikrobiomem to zaproszenie do atopowych zapaleń, łuszczycy i w przyszłości zaawansowanych alergii. Co robić, aby nie przedobrzyć?

Jak prawidłowo pielęgnować niemowlę, żeby uniknąć alergii w przyszłości

Kąpać malucha rzadko. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że raz w tygodniu, inni słynni specjaliści (np. dr Sturm) tworzą osobne linie kosmetyków dla niemowląt. Nie ma konieczności po każdej kąpieli namaszczać kosmetykami całego dziecka (to zostaw na specjalne rytuały), jeśli nie reaguje łuszczeniem, po prostu warto pozwolić skórze naturalnie się natłuścić.

Jeśli na skórze (a mówiąc wprost – na pupie) pojawią się odparzenia i podrażnienia, warto jak najczęściej pozostawiać malucha bez pieluszki i używać cienkiej (!) warstwy natłuszczającego kremu. Jeśli stosuje się nasączane chusteczki, warto się upewnić, że są pozbawione uczulających substancji zapachowych i nie są bielone chlorem.

Jak masować niemowlę – najlepszy masaż dla niemowlaka

Ten jedyny w swoim rodzaju czas, kiedy dziecko leży obok ciebie, warto poświęcić na rozpieszczanie siebie i jego. Odłożyć na bok perfekcjonizm. Niezrobione brwi i paznokcie? Nic od tego nie zależy. Teraz jest czas na małe przyjemności. W ajurwedyjskiej kulturze masowanie noworodków od urodzenia z użyciem olejów nie wzięło się znikąd. Dotykanie i stymulowanie punktów na ciele ma wpływ na harmonijny rozwój psychosomatyczny, a do tego działa jak naturalny uspokajacz.

Masowane dzieci szybciej się wyciszają, spokojniej śpią i lepiej radzą sobie z bodźcami. Warto też zastosować tę metodę u siebie. Masaż stóp, dłoni, twarzy czy „głaskanie” brzucha aromatycznym olejkiem można robić samemu, kiedy maluch śpi obok. Są tylko dwa „ale”. Wymasowane olejkiem stopy i bose przechadzki do łazienki zdecydowanie się wykluczają – łatwo o wypadek. I drugie… nie masujemy piersi, bo to zwiększa produkcję pokarmu, a jest go tam tyle, ile potrzeba.