Jak dbać o zaręczynową biżuterię?

Większość kobiet nie wyobraża sobie romantycznych oświadczyn bez pierścionka. Tradycyjnie przyjęło się, że akurat ten jeden element biżuterii powinien mieć biały kamień, a idealnie, jeśli jest to oszlifowany diament. Dawniej wierzono, że diamentowy pierścień przynosi szczęście w miłości oraz symbolizuje trwały związek. Również dziś pierścionek z brylantami jest dla wielu par oczywistym wyborem na zaręczyny. Tak wyjątkowa ozdoba zasługuje na wyjątkowe traktowanie.

– To, jak dbać o zaręczynowy pierścionek, zależy w dużej mierze od materiałów, z jakich został on wykonany – mówi Aleksandra, ekspert z warszawskiego salonu ACLARI Diamonds. – Mimo że projekty jubilerskie tworzy się z różnych metali i kamieni szlachetnych, to jednak w kolekcjach zaręczynowych od lat niezmiennie królują złoto oraz diamenty. Taką biżuterię, podobnie jak obrączki ślubne, najczęściej wykonujemy w próbie 585, która w zależności od koloru stopu zawiera domieszkę miedzi, srebra bądź innych metali – dodaje. – Dzięki temu pierścionek jest znacznie bardziej odporny na zarysowania czy przypadkowe uderzenia. Aby jednak mimo upływu czasu wciąż wyglądał jak w dniu oświadczyn, warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać – podsumowuje.

Na co więc zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać? Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik, który powstał we współpracy z marką ACLARI Diamonds!

 

Czy i kiedy powinnaś zdejmować pierścionek zaręczynowy?

Dla niektórych biżuteria zaręczynowa i ślubna są w pewnym sensie nieodłącznymi elementami dłoni. Ponieważ w odróżnieniu od wielu innych ozdób akurat te dwie często nosi się codziennie, są one naturalnie narażone na uszkodzenia. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy od momentu oświadczyn swój pierścionek z diamentami powinny nosić przez cały czas. Oczywiście, że nie ma takiej potrzeby. Podobnie jak obrączkę ślubną możesz go spokojnie zdjąć. W pewnych sytuacjach jest to wręcz wskazane. Dzięki temu biżuteria jest mniej narażona na odbarwienia, zabrudzenia czy zarysowania. Kiedy więc najlepiej odłożyć ją do pudełka?

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne i sprzątanie

Złota biżuteria niespecjalnie przepada za kosmetykami do pielęgnacji, szczególnie tymi o tłustej konsystencji. Niektóre odżywki do włosów, kremy do rąk czy balsamy do ciała mogą powodować przebarwienia na powierzchni metalu. Z tego powodu najlepiej zdejmować zarówno pierścionek, jak i obrączkę na czas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Uważaj też na detergenty. Wprawdzie złoto jest z natury mało reaktywne chemicznie, jednak pozostaje wrażliwe na działanie pewnych substancji, np. chloru, alkoholu czy acetonu. Związki te obecne są w wielu drogeryjnych środkach czystości, a nawet w niektórych kosmetykach. Dlatego też na wszelki wypadek na czas sprzątania lepiej jest biżuterię zdjąć. Podobnie, jeśli wybierasz się na basen z chlorowaną wodą albo pracujesz z odczynnikami chemicznymi – również w tych sytuacjach eksperci z marki ACLARI Diamonds radzą, aby pierścionek zaręczynowy zostawić w domu.

Siłownia, fitness, ścianka wspinaczkowa…

...ale też tenis, siatkówka, kitesurfing czy inne sporty wodne. Tak naprawdę bez względu na to, jaką formę ruchu wybierzesz, pierścionka z brylantem nie warto traktować jako obowiązkowego elementu stroju sportowego. Ta zasada dotyczy w sumie nie tylko ozdób na rękach, ale też naszyjników, bransoletek czy kolczyków. Wybierając się na trening, zrezygnuj więc z biżuterii. Bez niej ćwiczy się wygodniej i bezpieczniej. Możesz wtedy całkowicie skupić się na treningu, nie myśląc o tym, czy przypadkiem pierścionek zaręczynowy się nie uszkodzi albo nie zgubi.

Zwłaszcza ćwicząc na siłowni, łatwo jest przez nieuwagę zahaczyć lub uderzyć o coś ręką – w efekcie biżuteria może się odkształcić. Z kolei podczas sportów wodnych – niezależnie od tego, czy będzie to kitesurfing, bodyboarding, czy pływanie – istnieje spore ryzyko, że pierścionek się zgubi. W plażowym piasku albo w morzu – pod wpływem chłodnej wody palce naturalnie stają się szczuplejsze i w ten sposób bardzo łatwo stracić ozdobę.

Kreatywne hobby i prace w ogrodzie

Uważaj, żeby nie zabrudzić diamentowej biżuterii. Zdejmuj ją więc na czas prac ogrodowych, pieczenia ciast czy rozwijania swoich artystycznych pasji. Glina i szkliwa ceramiczne, farby akrylowe, kleje bądź żywice do découpage trudno jest sczyścić z pierścionka. Jednak nawet węgiel kreślarski, ołówek czy pastele mocno brudzą ręce. Jeśli więc pracujesz z tego typu materiałami albo po prostu lubisz w ten sposób kreatywnie się wyrażać, pamiętaj, aby wcześniej ściągnąć biżuterię.


 
Co zrobić, gdy na powierzchni złota jednak pojawią się zabrudzenia?

1.    Zmyj je od razu letnią wodą z delikatnym mydłem.
2.    Do czyszczenia użyj miękkiej szczoteczki do zębów albo ściereczki.
3.    Pozostaw ozdobę do wyschnięcia, po czym wypoleruj złoto szmatką do biżuterii.

Jak powinnaś przechowywać pierścionek zaręczynowy, gdy go nie nosisz?

Przede wszystkim staraj się nie odkładać go luzem na szafkę ani łazienkową półkę. Szczególnie jeśli w Twoim domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, zwróć uwagę, aby przechowywać biżuterię poza ich zasięgiem. Pamiętaj też, żeby nie trzymać pierścionka z brylantem razem z pozostałymi ozdobami w szkatułce. Eksperci polecają wykorzystać do tego specjalne pudełko z aksamitną wyściółką.

Poszukujesz wyjątkowej biżuterii, która idealnie zgra się z Twoim pierścionkiem zaręczynowym? Koniecznie sprawdź diamentowe kolczyki i zawieszki od ACLARI Diamonds! Salony tej marki znajdziesz w największych miastach w Polsce, w tym w Katowicach, Krakowie, Gdyni, Olsztynie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.