[materiał partnera]

Skóra wrażliwa, zwłaszcza skłonna do atopii, wymaga szczególnej troski i wyjątkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli ty lub twoi bliscy zmagacie się z tym problemem na co dzień, zadbaj o odpowiednie kosmetyki – również myjące. Kolorowe płyny i żele, pełne agresywnych składników czyszczących czy alkoholu, nie powinny znaleźć się w waszej łazience. Delikatna skóra zwykle nie toleruje nawet chloru w wodzie i źle reaguje na nagłe zmiany temperatury.

Skóra wrażliwa łatwiej ulega niekorzystnemu wpływowi czynników zewnętrznych. Jej naturalne mechanizmy obronne z pewnych przyczyn uległy zaburzeniu, dlatego szybko pojawia się zaczerwienie, pieczenie czy uporczywe swędzenie. Często nieprawidłowości wynikają z nieodpowiedniego nawilżenia skóry (zwłaszcza jej wierzchnich warstw) i wiążą się z uszkodzeniem tzw. płaszcza hydrolipidowego. Problemy skórne wywołują m.in. preparaty myjące i pielęgnacyjne o nieodpowiednim pH. Kiedy środki próbują zmienić naturalny (lekko kwaśny) odczyn skóry na zasadowy, dochodzi do podrażnień. Osób ze skórą wrażliwą nieustannie przybywa – w każdej grupie wiekowej.

Nadzwyczajnej pielęgnacji (nie tylko) w czasie kąpieli wymaga skóra z tendencją do atopii, która nie posiada sprawnej bariery ochronnej. Do zaburzeń dochodzi w wyniku nieprawidłowego przebiegu procesów metabolizmu lipidów naskórka. Osoby, które zmagają się ze skórą atopową, muszą używać specjalnych kosmetyków myjących. Przede wszystkim powinny sięgać po środki, które zapobiegają utracie wody i wzmacniają barierę lipidową. Zaleca się kąpiel raz dziennie – z dodatkiem preparatów, które pomagają powlec skórę ochronnym filmem lipidowym.

Kąpiel – wyzwanie dla skóry z problemami

Kąpiel często prowadzi do dodatkowych komplikacji: jeszcze bardziej przesusza naskórek i narusza warstwę ochronną skóry. Postaw na preparaty, które nawilżą skórę i pomogą jej odbudować naturalne mechanizmy obronne. Kiedy rano myjesz twarz, zrezygnuj z wody z kranu – w zastępstwie sięgnij po wodę micelarną. Nie zapomnij o odpowiednim środku oczyszczającym – LIPIKAR OLIWKA MYJĄCA to idealny wybór.

Wieczorna kąpiel to już prawdziwe wyzwanie. Dlatego w tym momencie właściwe kosmetyki myjące nabierają szczególnego znaczenia. Postaw na preparaty, które nawadniają warstwy skóry: od wewnątrz i z zewnątrz. Muszą koić podrażnienia i przeciwdziałać uszkodzeniom płaszcza hydrolipidowego. Sprawdź, czy ich pH jest neutralne – skóra powinna zachować swój kwaśny odczyn. Środki perfumowane, z substancjami spieniającymi, barwnikami to nieodpowiedni wybór. Na co zatem warto się zdecydować?

Przyda ci się niedrażniąca oliwka myjąca Lipikar od La Roche-Posay, która uzupełnia lipidy i pomaga intensywnie zregenerować warstwę hydrolipidową. Środki myjące, które zawiera, są doskonale tolerowane przez wrażliwą skórę – można pielęgnować nimi nawet skórę ze skłonnością do atopii. To delikatny preparat bez mydła, parabenów, barwników czy alkoholu. Znajdziesz tu dobroczynną niacynę, dzięki której szybko pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia napiętej, ściągniętej skóry, a masło shea sprawnie uzupełni niezbędne dla skóry lipidy. Pod prysznicem wystarczy zaledwie kilka kropel oliwki Lipikar, dwie nakrętki możesz dodać do wody w wannie. Pamiętaj, że po kąpieli powinnaś dokładnie osuszyć ciało. Ale nie wycieraj się intensywnie ręcznikiem – subtelnie go przykładaj.

Dzięki właściwej pielęgnacji skóry możesz znów czerpać radość z kąpieli.