Jan Lityński utonął w rzece Narew. 75-letni były działacz opozycyjny w PRL wraz z żoną i psem spacerował wczoraj wałem przeciwpowodziowym w Pułtusku. Według relacji kobiety, polityk rzucił się na ratunek swojemu psu, pod którym załamał się lód. Trwają poszukiwania ciała mężczyzny, które prowadzą m.in. funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z łodzią i dwoma saniami lodowymi. Policjanci deklarują, że akcja ma być prowadzona do skutku.

Nie żyje Jan Lityński. Polityk utonął ratując psa

Jan Lityński był organizatorem studenckich wystąpień w marcu 1968 roku, za co skazano go na 2,5 roku więzienia. Był też współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", czyli pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. W 1980 roku został doradcą "Solidarności", a blisko 20 lat później uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W latach 2008-2010 został doradcą PLL LOT do spraw społecznych, a od 2010 do 2015 roku pracował jako doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Lityński został odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.