Jan Olszewski nie żyje. Były premier i przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski zmarł 8 lutego 2019 w Warszawie. Miał 88 lat. Informację o śmierci Jana Olszewskiego jako pierwsza podała w piątek rano Polska Agencja Prasowa. Polityk, który w historii Polski zapisze się przede wszystkim jako obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, swoje ostatnie dni życia spędził w szpitalu. Dokładna przyczyna śmierci Jana Olszewskiego nie jest znana. O złym stanie zdrowia byłego Prezesa Rady Ministrów informowała media jego żona, Marta Olszewska.

- Zemdlał w domu, nie ma z nim od tamtej pory żadnego kontaktu. Karetka go zabrała do szpitala. Byłem u męża w środę, ale jest nieprzytomny. Leży w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie na oddziale neurologicznym. Ale mieli go przewieźć na OIOM - powiedziała w rozmowie z "Super Expressem".

ZOBACZ: POGRZEB JANA OLSZEWSKIEGO w Warszawie [GALERIA NA ŻYWO]

Kim był Jan Olszewski?

Jan Olszewski przyszedł na świat 20 sierpnia 1930 w Warszawie. Urodził się i wychował na Bródnie jako syn Ferdynanda i Jadwigi, w rodzinie kolejarzy. Jego matka była stryjeczną siostrą Stefana Okrzei, działacza niepodległościowego, członka PPS i Organizacji Bojowej PPS. Był absolwentem XIII Liceum Ogólnokształcącego im.płk. Leopolda Lisa-Kuli na warszawskim Targówku. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Z wykształcenia był prawnikiem. W pierwszej połowie lat 50. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach podjął pracę w Ministerstwie Sprawiedliwości. Po 1954 przez dwa lata pracował w Zakładzie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

W latach 60. Jan Olszewski był obrońcą w procesach politycznych m.in. Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, Janusza Szpotańskiego, Adama Michnika i Jana Nepomucena Millera. Za bycie obrońcą studentów zaangażowanych w wydarzenia marcowe zawieszono go na dwa lata w wykonywaniu zawodu. Jan Olszewski z upoważnieniem prymasa Józefa Glempa był oskarżycielem posiłkowym w procesie w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki

Jan Olszewski był premierem polskiego rządu w okresie od 6 grudnia 1991 do 5 czerwca 1992. W latach 2006-2010 by doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jan Olszewski - żona

Jan Olszewski był żonaty z Martą Olszewską, dziennikarką, a prywatnie prawnuczką wybitnego profesora Walentego Miklaszewskiego. Marta Olszewska była działaczką opozycji demokratycznej w PRL. Publikuje pod nazwiskiem rodowym Marta Miklaszewska.

Zdjęcia Jana Olszewskiego znajdziecie w galerii.

SPRAWDŹ TEŻ: FINALISTA "MAM TALENT!" ma raka: "Wykryli przerzuty do wątroby"