Profesor Jan Szyszko nie żyje. Były minister środowiska w rządzie PiS, leśnik i nauczyciel akademicki zmarł w środę, 9 października. Miał 75 lat. O nagłej śmierci polityka poinformował w środę po południu za pośrednictwem Twittera prezydent Andrzej Duda. Oficjalna przyczyna śmierci ministra Szyszko nie została na razie podana do wiadomości publicznej. Jak jednak udało się nieoficjalnie ustalić redakcji Polsat News, przyczyną zgonu mogła być zatorowość płucna.

Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... (z łac. Bądź wola Twoja - przyp. red.) RiP - napisał Andrzej Duda.

Jan Szyszko - rodzina, żona, dzieci

Jan Szyszko urodził się 19 kwietnia 1944 roku w Starej Miłosnej jako syn Jana (zm. 1987) i Eleonory (zm. 1990). Był żonaty. Miał dwie córki. Jedna pracowała w Instytucie Ochrony Środowiska, a druga za poprzednich rządów PiS znalazła pracę w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jan Szyszko - kariera naukowa i polityczna

Jan Szyszko studiował w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na której uzyskał stopień doktora, a następnie doktora habilitowanego nauk leśnych. Tytuł profesora uzyskał w 2001 roku. Został pracownikiem naukowym SGGW, a w późniejszych latach wykładał także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Profesor Jan Szyszko napisał ponad 100 publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Był członkiem Komitetu Ekologii Polskiej Akademii Nauk.

W latach 1997-1999 pełnił urząd ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z ramienia partii Porozumienie Centrum. Jako polityk PiS po raz pierwszy został mianowany na ministra środowiska w 2005 roku i był nim przez kolejne dwa lata. Ponownie został ministrem środowiska 16 listopada 2015 roku i pełnił ten urząd do 9 stycznia 2018 roku.

Minister Szyszko był często krytykowany przez aktywistów ekologicznych m.in. za udzielenie zgody na budowę Obwodnic Augustowa przez Dolinę Rospudy w wariancie bardziej szkodliwym dla środowiska naturalnego oraz decyzję odnośnie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

SPRAWDŹ TEŻ: Kornel Morawiecki nie żyje. Kim był prywatnie i zawodowo?