Msza żałobna za Andrzeja Wajdę odprawiona została dziś w warszawskim Kościele Ojców Dominikanów. Pojawiło się na niej wiele znanych osobistości z kręgów kina, teatru i telewizji, które były związane z reżyserem zawodowo lub prywatnie.

ZOBACZ: Andrzej Wajda nie żyje. Wybitny polski reżyser miał 90 lat. W Gdyni pokazano jego najnowszy film "Powidoki".

Wśród przybyłych do świątyni żałobników dało się zauważyć m.in. byłą żonę Andrzeja Wajdy - Beatę Tyszkiewicz, a także aktorki i aktorów, którzy mieli okazję zagrać u Wajdy: Maję Komorowską, Danutę Stenkę, Krystynę Jandę, Annę Muchę i Dorotę Wellman (Henryka Krzywonos z "Wałęsa. Człowiek z nadziei"), Andrzeja Chyrę, Marka Kondrata, Roberta Więckiewicza, Artura Żmijewskiego czy Wojciecha Malajkata. Reżysera żegnały także dziennikarki Grażyna Torbicka i Katarzyna Kolenda-Zalewska oraz reżyserzy Wojciech Smarzowski i Paweł Pawlikowski z partnerką Małgorzatą Belą.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Wajda: znana jest przyczyna jego śmierci. Na co zmarł wybitny reżyser?

Na mszy pożegnanej w intencji Andrzeja Wajdy nie zabrakło też polityków, którzy nieraz mieli okazję odznaczać Wajdę za jego wybitne dokonania. Przed kościołem spotkaliśmy zatem i Aleksandra Kwaśniewskiego, i Hannę Gronkiewicz-Waltz, a także prezydenta Bronisława Komorowskiego i Ministra Kultury Piotra Glińskiego. Hołd Wajdzie oddał też Adam Michnik.

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Wajda  i jego kobiety: cztery żony i ukochana córka Karolina. Jak wyglądało życie miłosne i rodzinne reżysera?

Msza w Warszawie to pierwsza część uroczystości żałobnych po śmierci Andrzeja Wajdy.

Pogrzeb reżysera odbędzie się jutro, tj. w środę 19 października. Obchody żałobne zaczną się o godzinie 14:30 w Krakowie od mszy pożegnalnej w Klasztorze Ojców Dominikanów. Urna z prochami Andrzeja Wajdy spocznie na krakowskim Cmentarzu Salwatorskim. Pochówek reżysera ma mieć charakter prywatny.