Janusz Głowacki urodził się w 1938 roku. Studiował aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie oraz historię i filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Swój pierwszy tekst prozatorski opublikował w 1960 r. w periodyku "Almanach Młodych". Cztery lata później znalazł się w zespole redakcyjnym kultowego tygodnika "Kultura", gdzie ukazywały się jego felietony i opowiadania. Był współscenarzystą znanego na cłą Polskę filmu "Rejs". Nie tylko tym filmem jednak zasłynął.

ZOBACZ: POGRZEB JANUSZA GŁOWACKEGO Kto przyszedł pożegnać mistrza na Powązkach? [DUŻO ZDJĘĆ]

Janusz Głowacki zapamiętany zostanie jako pisarz polski, ale i amerykański. W grudniu 1981 roku wyjechał do Anglii na premierę swojej sztuki "Kopciuch". Tam zastał go stan wojenny. Chwilę potem pisarz wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie powstały jego słynne dramaty. Uwagę krytyków zwrócił sztuką "Polowanie na karaluchy" (1986). Wielkim międzynarodowym sukcesem okazała się "Antygona w Nowym Jorku" (1992) i słynna "Czwarta siostra".

Janusz Głowacki - mistrz dramatu i prozy

Głowacki był nie tylko uznanym dramaturgiem, lecz także poczytnym prozaikiem. Słynny „Dżanus” (taki przydomek dostał w Stanach Zjednoczonych) był autorem takich tomów prozy jak m.in.: "Ostatni cieć" (2001), "Z głowy" (2004), "Jak być kochanym" (2005), "Good night Dżerzi" (2010) i "Przyszedłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy" (2013). Ta ostatnia książka powstała jako zapis jego prac nad ostatnim filmem Andrzeja Wajdy z cyklu „Człowiek z…”, który to opowiadał właśnie o Lechu Wałęsie.

Janusz Głowacki - pisarz nie tylko polski

Głowacki czytany był nie tylko w Polsce i Stanach Zjednoczonych, ale też na całym świecie. Był też wielokrotnie nagradzany: był laureatem prestiżowych międzynarodowych nagród literackich, takich jak American Theatre Critics Association Award, John. S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award i National Endowment for the Arts. Jego twórczość doceniano też w kraju: w 2005 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie literatury, a w 2011 r. został laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - otrzymał wówczas nagrodę główną w kategorii "Warszawski twórca".

Janusz Głowacki - ponad językami

Twórczość Janusza Głowackiego tłumaczona była na wiele języków. Autor był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także amerykańskich: PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Wschodnioamerykańskich oraz Stowarzyszenia Dramatopisarzy.

Żonie i rodzinie Janusza Głowackiego składamy najserdeczniejsze i najszczersze kondolencje.