Janusz Kozioł nie żyje. Polski lektor zmarł 18 stycznia 2019 roku o godzinie 10, w wieku 68 lat. W ostatnich dniach życia, walczył o każdy oddech. O śmierci Janusza Kozioła poinformował dziś portal polscylektorzy.pl. Jego głos znany był z wielu filmów fabularnych oraz seriali. Od 1973 roku, swoim wyjątkowym głosem umilał słuchaczom audycje Polskiego Radia, a od lat 80-tych kolejne pokolenia mogły słuchać go podczas oglądania filmowych hitów, m.in. "Pulp Fiction", "Blue Brothers", czy "Czas apokalipsy". 

Janusz Kozioł nie żyje

Janusz Kozioł od kilku lat walczył z ciężką chorobą - SLA (stwardnieniem zanikowym bocznym opuszkowym). SLA zaatakowało narząd mowy lektora oraz jego funkcje oddechowe, zmuszając go jednocześnie do zrezygnowania z wykonywania zawodu. Lektor musiał przestać robić to, co kochał najbardziej. Z biegiem czasu, Janusz Kozioł zaczął mieć problemy z jedzeniem, przełykaniem, a w ostatnich dniach życia, także z oddychaniem. Rodzina chorego zaapelowała do internautów o pomoc w zdobyciu środków na leczenie i specjalistyczną opiekę. Nikt nie spodziewał się takiego odzewu. Chociaż cel zbiórki ustalono na 30 tys, w ciągu zaledwie kilku dni udało się zebrać ponad 240 tys. złotych:

 „Państwa odpowiedź na apel mojego Ojca - Janusza Kozioła o pomoc w tej okrutnej chorobie jest nieprawdopodobna. Doceniliście Państwo jego pracę, jego głos, który od lat gości w Waszych domach. W związku z faktem, że zebrana kwota po wielokroć przekracza wyznaczony próg, pragnę Państwa poinformować, że wszystkie środki, które nie zostaną wykorzystane na cel opisany w zbiórce, a konkretnie - pomoc i wsparcie dla Janusza Kozioła - zostaną przekazane na cele charytatywne i społeczne. Wesprą stowarzyszenia i fundacje zaangażowane w niesienie pomocy chorym na SLA i ich rodzinom,  propagujące informacje na temat choroby i walki z nią. W imieniu taty, dziękuję Wszystkim za wsparcie, za dobre serce, słowa otuchy i modlitwę” - napisała córka Janusza Kozła, dziękując za wsparcie.

Niestety, na leczenie było już za późno. Janusz Kozioł zmarł w wieku 68 lat.

Jego głos możecie przypomnieć sobie z poniższego nagrania: