Mam tu coś do udowodnienia – mówi Jean Sarkozy, 21-letni syn prezydenta Francji, pytany, dlaczego startuje w wyborach do rady miejskiej w podparyskiej miejscowości Neuilly-sur-Seine.

Jean idzie w ślady ojca, Nicolasa Sarkozy’ego, który swoją karierę polityczną rozpoczął w tym samym miejscu w wieku 22 lat. Nazwisko prezydenta jest w Neuilly doskonale znane. Nicolas od 1983 aż do 2002 roku był merem miasteczka, bez trudu wygrywając wszystkie wybory.

Młody Sarkozy wstąpił niedawno do centroprawicowej partii UMP (Unia na rzecz Ruchu Ludowego), której szefem jest jego ojciec. „Rozmawiałem z tatą o moich planach politycznych, ale nie prosiłem o wskazówki” – powiedział Jean dziennikowi „Le Figaro”.

Popularność prezydenta ostatnio spada. Francuzi są zmęczeni szumem medialnym wokół ekspresowego romansu i ślubu z modelką i piosenkarką Carlą Bruni. Sarkozy’emu wytyka się, że zajmuje się bardziej sprawami prywatnymi niż państwem, a próby wprowadzenia w życie obiecanych w kampanii wyborczej reform spowodowały tylko ogromne niepokoje społeczne. Prezydentowi puszczają nerwy. Ostatnio na spotkaniu z wyborcami obrzucił wyzwiskami człowieka, który nie podał mu ręki. Czy informacja o kandydaturze przystojnego Jeana Sarkozy’ego to marketingowe zagranie mające „ocieplić” wizerunek prezydenta? Jego syn zaprzecza. Chce być sobą i realizować marzenia. Francuscy wyborcy ocenią to już 9 marca.