Światowa Organizacja Zdrowia obecnie wymienia kilka różnych typów zalecanych masek na twarz. Według WHO maski medyczne - te jednorazowe, które często widuje się na pracownikach służby zdrowia - powinny być noszone przez osoby z podstawowymi schorzeniami i osoby w wieku powyżej 60 lat. Z kolei maski materiałowe, znane jako maski niemedyczne, powinny być noszone przez osoby, które nie mają objawów COVID-19.

Kolejnych zwolenników zyskują maski materiałowe wykonane z jedwabiu. Nie jest bowiem tajemnicą, że ten luksusowy materiał niesie ze sobą wiele korzyści - od dawna eksperci polecają jedwabne turbany do ochrony włosów przed plątaniem, a jedwabne poszewki na poduszki dla osób z problemami skórnymi. Czy jedwabne maski na twarz są równie korzystne - a co ważniejsze, czy są skuteczne w przypadku potencjalnego kontaktu z wirusem?

Maseczki jedwabne na twarz: zalety

- Jedwab to naturalna i hipoalergiczna tkanina, która charakteryzuje się niezwykłą gładkością włókien. Dzięki wysokiej przepuszczalności jedwabna maseczka pozwala na swobodniejsze oddychanie. Jedwab ma właściwości antybakteryjne a ponadto, nie pochłania roztoczy i pleśni, które mogą wywoływać alergie.

Gładka powierzchnia sprawia, że jest on delikatny dla skóry i nie wywołuje podrażnień. Jedwab ma właściwości nawilżające, dlatego też nawet po dłuższym noszeniu maseczki, nasza cera nie będzie podrażniona - mówią Magdalena i Melania Wyszomierskie, założycielki polskiej marki MOYE.

Założycielki MOYE postanowiły wprowadzić maski z jedwabiu do oferty po tym, jak ich klientki coraz częściej narzekały na pogorszenie stanu cery w okolicach ust i żuchwy, która czasami nawet kilka godzin dziennie jest zasłonięta. Po kilku tygodniach używania jedwabnej maseczki zauważyły dużą zmianę w kondycji skóry.

- Nasze maseczki ochronne produkowane są w lokalnej, polskiej szwalni ze szlachetnego jedwabiu pochodzącego z włoskich manufaktur w prowincji Como. Są wykonane z dwóch warstw wyjątkowo miękkiej w 100% naturalnej jedwabnej satyny i wykończone delikatną, elastyczną gumką - mówią.

Jedwabne maseczki na twarz: jak prać?

Jak dbać o jedwabną maseczkę? Zaleca się pranie ręczne w chłodnej wodzie przy użyciu delikatnego detergentu przeznaczonego do jedwabiu. Pełną dezynfekcję uzyskamy jednak prasując maseczkę, najlepiej przy użyciu pary.