W wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza- wybitny polski reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta oraz aktor. O śmierci klasyka polskiej telewizji poinformowało w niedzielę Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Z komunikatu opublikowanego na Facebooku wynika, że twórca kultowych seriali 'Wojna domowa" i "Czterdziestolatek" zmarł w nocy z 15 na 16 lutego.

Dziś w nocy zmarł Jerzy Gruza. Miał 87 lat. Reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich mocno zaangażowany w sprawy środowiska filmowego. Był twórcą niezapomnianych seriali i filmów m.in. „Wojny domowej”, „Czterdziestolatka”, „Dzięcioła”, „Pierścienia i Róży”, „Alicji” czy „Przeprowadzki”. Podczas 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jerzy Gruza otrzymał "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości - napisał Grzegorz Wojtowicz ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jerzy Gruza - kariera zawodowa

Jerzy Gruza w wieku 24 lat ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Przez niemal trzydzieści lat związany był z Telewizją Polską, dla której przygotowywał także programy rozrywkowe (m.in. Małżeństwo doskonałe" i "Poznajmy się"). Od 1983 do 1993 roku był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni oraz w latach 1991-1993 dyrektorem działającego przy teatrze Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej.

Poza "Czterdziestolatkiem" i "Wojną domową", znany jest także jako twórca takich produkcji, jak "Przeprowadzka" i "Pierścień i róża" oraz  filmów z udziałem uczestników pierwszych polskich edycji programu "Big Brother": "Gulczas, a jak myślisz? i "Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja".

Jerzy Gruza był autorem prawie sześćdziesiąt spektakli Teatru Telewizji, z których wiele weszło do kanonu. Był nie tylko reżyserem i scenarzystą, ale także aktorem. Telewidzowie pamiętają go m.in. z roli Alfreda Chodźko w serialu "Tygrysy Europy".

Kim był Jerzy Gruza prywatnie?

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Na ślubnym kobiercu stawał trzykrotnie. Pierwszą żoną reżysera była Jadwiga. Owocem tego związku był jeden syn. Następnie Gruza ożenił się z anglistką, Natalią. Trzecią żoną była aktorka Grażyna Lisiewska, znana z roli Mariolki w serialu "Czterdziestolatek". Mieli syna, Pawła Gruzę, prawnika i urzędnika państwowego.

Zdjęcia Jerzego Gruzy z różnych okresów jego kariery znajdziecie w naszej GALERII.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje prowadząca "Love Island" i "X Factor", Caroline Flack