Jessica Mercedes nadal mierzy się ze skutkami kryzysu wizerunkowego, określonego już specjalnym terminem "afera metkowa". Przypomnijmy, że blogerka i założycielka marki odzieżowej Veclaim wprowadzała klientów w błąd podkreślając, że jej produkty są w 100 procentach szyte w Polsce. Klienci odkryli jednak, że tak naprawdę w ramach swojej linii basic, jedynie przerabiała gotowe ubrania marki Fruit of the Loom produkowane w Maroko. 

Prezes UOKiK o marce Veclaim Jessiki Mercedes

Klienci Jessiki Mercedes domagają się zwrotu pieniędzy za zakupione produkty Veclaim, niektórzy z nich zastanawiają się również, czy za wprowadzenie w błąd blogerka poniesie jakieś konsekwencje prawne. Sprawę zdecydował się skomentować Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w programie "Money. To się liczy". Przyznał, że UOKiK zaczął już przyglądać się praktykom Mercedes.

- Tutaj jest kwestia wprowadzenia w błąd, praktyka wyszła wprost. Przedsiębiorca już teraz ponosi daleko idące konsekwencje, m.in. utratę wartości marki, ale też negatywne konsekwencje ze strony rynku. W zeszłym tygodniu zaczęliśmy przyglądać się sprawie i po tym, jak przeprowadzimy działania w kolejnych tygodniach będziemy wiedzieli, czy jest to materiał na postępowanie, czy nie.

Z dostępnych materiałów, a jest ich dość dużo, sprawdzamy czy te działania, jeśli chodzi o zakres informowania konsumentów o tym skąd pochodzą produkty, kwalifikują się do tego, aby UOKiK mógł podjąć działania. Natomiast tutaj mówimy o sprawie wrażliwej, bo bardzo głośnej i to co jest pozytywne to to, że za szkodę wyrządzoną konsumentom przedsiębiorca został już bardzo mocno ukarany. 

Jaka kara może grozić Jessice Mercedes za wprowadzanie klientów w błąd?

Prezes UOKiK zapytany o to, czy Jessica Mercedes oprócz strat wizerunkowych poniesie jeszcze konsekwencje finansowe przyznał, że na jasną odpowiedź jest jeszcze za wcześnie, ale określił o jakich kwotach ewentualnie może być mowa:

- Jeżeli kwalifikowałoby się to do wprowadzenia konsumenta w błąd to mówimy tu o karze finansowej do 10 proc. obrotów. Natomiast jest to zbyt wczesny etap, abyśmy mogli powiedzieć, czy z tego otworzymy postępowanie, czy nie - stwierdził Tomasz Chróstny.

ZOBACZ TEŻ: JESSICA MERCEDES wydała oświadczenie w sprawie afery z marką Veclaim. "Biorę za to odpowiedzialność"