Europejskie Nagrody Filmowe (EFA, European Film Awards) to najbardziej prestiżowa europejska gala, honorująca wybitnych twórców filmowych. W zeszłym roku jedną z laureatek EFA była Joanna Kulig - otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki za rolę w nominowanej do Oscara "Zimnej Wojnie" Pawła Pawlikowskiego. W sobotę, 7 grudnia, w Berlinie to Kulig wręczyła statuetkę. Polka miała przyjemność przekazania nagrody najlepszemu europejskiemu reżyserowi. Czy był nim Roman Polański? Polski reżyser był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej 2019, a jego najnowsza produkcja - "Oficer i szpieg" - miała szansę na statuetkę dla najlepszego filmu europejskiego. Jednak najlepszym reżyserem 2019 roku uznano Greka - Yorgosa Lanthimosa - twórcę filmu "Faworyta".

Przypomnijmy, że zeszły rok był dla Joanny Kulig wyjątkowy. Dzięki kreacji aktorskiej w "Zimnej Wojnie" Pawlikowskiego stała się ona jedną z najbardziej docenianych i pożądanych aktorek na świecie. Spodziewano się nawet, że otrzyma nominacje do Oscara. Tak się co prawda nie stało, ale za to "Zimna Wojna" dostała aż trzy oscarowe nominacje. Zaś Kulig za rolę Zuli otrzymała m.in. polskiego Orła. Dodatkowo, w lutym 2019 roku, Joanna Kulig po raz pierwszy została mamą.

Jedną ze statuetek podczas gali Europejskie Nagrody Filmowe 2019 wręcza także aktorka Agata Buzek. Na czerwonym dywanie pojawili się także Paweł Pawlikowski i Małgorzata Bela oraz Agnieszka Holland. Pawlikowski odebrał także Nagrodę Publiczności za zeszłoroczną "Zimną Wojnę". To kolejna z wielu nagród na koncie tej produkcji - gratulujemy!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#efa2019 red carpet

Post udostępniony przez European Film Awards (@eurofilmawards) Gru 7, 2019 o 10:03 PST