Joanna Mazur, niewidoma uczestniczka "Tańca z Gwiazdami", może być dla nas wszystkich inspiracją. Historia Mazur jest poruszająca i niesie w sobie nadzieję. Mimo postępującej choroby kobieta nie zrezygnowała ze swojej pasji, jaką był sport. Niepełnosprawność w żaden sposób jej nie ograniczyła. Mazur zdobyła nawet Złoty Medal podczas Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce w Londynie. A teraz równie doskonale radzi sobie na parkiecie! W programie Polsatu Mazur tańczy w parze z Janem Klimentem. Ich wspólny występ w pierwszym odcinku nowej edycji "Tańca z Gwiazdami" wzruszył widzów do łez. Poznaj historię Joanny Mazur PONIŻEJ.

Joanna Mazur - choroba

Joanna Mazur urodziła się w 1990 roku. Zaczęła tracić wzrok już w wieku 7 lat. Okazało się, że ma rzadką wadę genetyczną. Nie ma ona nawet swojej nazwy. Jednym z symptomów jest stopniowa utrata możności widzenia. W wieku 13 lat Mazur nie mogła już kontynuować nauki w zwykłej szkole.Musiała przenieść się do specjalistycznej placówki w Krakowie. To tam zetknęła się z niepełnosprawnymi aktywnymi fizycznie i połknęła sportowego bakcyla.

W wieku 12-13 lat przestałam sobie dawać radę w szkole. Nie było przystosowanych książek, a wstydziłam się korzystać z lupy. Wiadomo, dzieci potrafią być okrutne. W moim przypadku były aż za bardzo. Dogryzali mi, dokuczali, podstawiali nogi, szydzili. Ja nie umiałam się odnaleźć w sytuacji utraty wzroku, a tu jeszcze zamiast wsparcia – codzienny koszmar, mimo że to była klasa integracyjna - wspomina Mazur w "Przeglądzie Sportowym".

W Krakowie było już o wiele inaczej, a Mazur zaczęła regularnie uprawiać sport. Zainteresowała się zwłaszcza bieganiem. Okazało się to jednak niemożliwe, bo zbaczała z toru lub wpadała na innych zawodników. Dlatego musiała zacząć biegać z przewodnikiem. W jej kategorii zawodnik jest połączony z przewodnikiem specjalną opaską na ręce. Początkowo kobieta nie była przekonana do takiego rozwiazania. Wszystko zmieniło się, gdy poznała Michała Stawickiego, byłego lekkoatletę i triathlonistę. Razem zdobyli Złoty Medal na na mistrzostwach Europy osób niepełnosprawnych we Włoszech w 2016 roku.

Ponownie Mazur i Stawicki przywieźli do Polski Złoty Medal w 2017 roku - z lekkoatletycznych mistrzostw świata osób niepełnosprawnych w Londynie. Przed Joanną z pewnością są kolejne sukcesy. Czy jednym z nich będzie wygrana w "Tańcu z Gwiazdami"...?