Joga twarzy to hasło, które coraz częściej pojawia się w mediach społecznościowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, co się pod nim kryje. Na twarzy i szyi znajduje się ponad 80 mięśni. Joga twarzy uczy, jak je ćwiczyć, wzmacniać i relaksować, jak używać wielu z nich świadomie, aby nie tylko odwracać i spowalniać procesy starzenia, ale również wpływać na to, jaki wyraz przybierze twarz z upływem czasu. Dzięki jodze twarzy uzyskuje się promienny, młodszy wygląd bez żadnej sztucznej ingerencji. Brzmi obiecująco, jednak nie jest to sposób dla osób oczekujących zmian jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zmiana nawyków, dbanie o swoje ciało, a nawet stan ducha i umysłu wymagają zaangażowania i czasu.

Organizm ludzki jest jednym wielkim współgrającym organem, którego wszystkie części działają zależnie od siebie. Styl życia w tym dieta, ilość snu, aktywność fizyczna, emocje oraz postrzeganie świata są bardzo od siebie zależne i wpływające na stan zdrowia, a co za tym idzie na wygląd ciała. Twarz to taki element w ludzkim ciele, w którym łatwo jest odczytać stan umysłu oraz wszelkie emocje. Dlatego też niebagatelny wpływ na wygląd twarzy mają uczucia oraz myśli. Hinduskie przysłowie mówi: jeśli nie ma piękna w sercu, to nie będzie go i na twarzy. Bardzo trafnie oddaje ono sedno całej sprawy.

Joga twarzy: co to jest?

Joga twarzy to nie tylko zestaw ćwiczeń, ale w zasadzie rodzaj pewnej filozofii zakładającej holistyczne podejście do człowieka. To metoda ćwiczeń twarzy polegająca na całościowym podejściu do ciała, łącząca elementy napinania i rozluźniania mięśni z odpowiednią postawą ciała, oddechem i świadomą ekspresją mimiki. To naturalny sposób na spowolnienie zachodzących z wiekiem zmian na twarzy.

Efekty jogi twarzy

Co daje joga twarzy? Przede wszystkim efekt odmłodzenia, zredukowania zmarszczek, zlikwidowania podwójnego podbródka, a także - do pewnego stopnia - przemodelowanie twarzy, np. uwydatnienia kości policzkowych, czy ust. Kobiety powinny zmienić swoje błędne zazwyczaj założenie, że krem przeciwzmarszczkowy rozwiąże temat zmarszczek. Zmiany jakie zachodzą w twarzy są złożone i głębokie. Dochodzi do zaniku kości, deformacji żuchwy, powiększenia się oczodołów, przesunięcia oraz zazwyczaj ubytku poduszeczek tłuszczowych, przykurczu mięśni i wielu innych. Sam krem może jedynie pomóc skórze, ale jeśli organizm nie jest w równowadze i organy działają nieprawidłowo, to będzie on działał w bardzo niewielkim stopniu. Dopiero praca nad źródłem zmian, czyli przywrócenie równowagi poprzez zmianę stylu życia, w tym diety, wpłynie na poprawę jakości skóry. 

Dzięki jodze twarzy można uzyskać:

 • redukcję zmarszczek,
 • zwiększenie elastyczności skóry,
 • poprawę owalu twarzy,
 • uniesienie policzków,
 • redukcję drugiego podbródka,
 • promienne spojrzenie (większe oczy, podniesione powieki),
 • poprawę kolorytu skóry,
 • naturalny uśmiech,
 • redukcję napięcia i stresu,
 • pojawienie się uważności (lekkość w przebywaniu tu i teraz),
 • poprawę własnej samooceny,
 • zwiększenie ilości energii życiowej.

Joga twarzy: ćwiczenia

Opracowany przez Martę Kucińską - autorkę bloga Joga Piękna - system odmładzania, łączy zasady ajurwedy i jogę twarzy. Skupia się nie tylko na jak najdłuższym zachowaniu urody, lecz także na utrzymaniu dobrego samopoczucia; to holistyczny koncept troski o organizm człowieka. Polega na połączeniu zasad odżywiania, szeroko pojętego stylu wraz z systemem ćwiczeń twarzy i naturalnej pielęgnacji ciała, a także masaży twarzy. Metoda ta została opracowana na bazie własnych doświadczeń joginki oraz wiary w słuszność ajurwedy - najstarszej nauki medycznej liczącej pond 5000 lat.

Każdy może się uczyć jogi twarzy, niezależnie od wieku. Odpowiednio dobrane techniki nie powodują żadnych skutków ubocznych, nie pogłębiają zmarszczek. Jedynie botoks może utrudniać wykonywanie zestawu ćwiczeń jogi twarzy. Nie jest to jednak metoda, która daje natychmiastowe rezultaty. Podobnie jak w ćwiczeniach pozostałych partii ciała, na efekty trzeba zapracować i zaczekać. Jednak wytrwałość się opłaca. Osiągnięte rezultaty są przede wszystkim zdrowe i bezpieczne, bez ubocznych skutków. Każdy organizm reaguje indywidualnie i różnorodnie poddaje się treningom.

Joga twarzy: opinie

Jeśli zestaw ćwiczeń jogi twarzy jest wykonywany systematycznie oraz skrupulatnie, efektów należy oczekiwać w zależności od wieku i kondycji organizmu, jak i stylu życia oraz diety. Zmiany pojawiają się w różnym czasie, ale średnio pomiędzy 2 a 4 tygodniem można już zaobserwować pierwsze rezultaty. Natomiast to, co jest zauważalne nawet już po pierwszym treningu mięśni twarzy, to poprawa kolorytu skóry oraz wyraźnie zauważalne odprężenie. Bardziej spektakularne efekty pojawią się po kilku miesiącach. 

A to co najważniejsze w jodze twarzy to zyskanie dobrego samopoczucia poprzez przywrócenie ładnego wyglądu, bo która kobieta nie chce ładnie wyglądać? To naturalna cecha w ludzkim gatunku. W końcu kobieta to płeć piękniejsza.

Marta Kucińska: biolog, joginka, konsultantka ajurwedy III stopnia, certyfikowany nauczyciel jogi twarzy wg. metody Face Yoga Method. W swojej metodzie odmładzania łączy jogę twarzy, masaże, dietoterapię, styl życia. Organizuje szkolenia w całej Polsce i prowadzi bloga jogapiekna.com.