Jolanta Fraszyńska stała się jedną z ofiar nieuczciwej galerii sztuki - Galerii New Form, która wyciągała pieniądze od inwestorów, w gronie których znalazło się kilka polskich gwiazd. Firmę szybko okrzyknięto nowym Amber Gold. Sposób działania galerii miał być dosyć podobny do modelu funkcjonowania grupy inwestycyjnej. Na czym dokładnie miała polegać działalność galerii? I jak jej twórczyni udało się namówić Jolantę Fraszyńska i inne gwiazdy do zainwestowania pieniędzy w ten niepewny biznes?

Jolanta Fraszyńska straciła oszczędności życia

Gwiazdy polskiego show-biznesu podpisywały z Galerią New Form umowę, na mocy której kupowały dzieło sztuki. Celebryci, w tym Jolanta Fraszyńska, mieli dostawać certyfikat, potwierdzający, że zostali jego właścicielami. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, dokumenty te nie trafiały jednak najczęściej do gwiazd, które zaczęły się orientować, że firma była założona na zasadzie piramidy finansowej. Joanna S., właścicielka Galerii New Form, obiecywała klientom, że ich roczny zysk wyniesie nawet około 30 proc. Większość z inwestorów do dziś nie odzyskała zainwestowanych pieniędzy. W większości przypadków były to podobne setki tysięcy złotych.

Jolanta Fraszyńska o swojej nieudanej inwestycji

Na liście klientów nieuczciwej galerii znalazła się Jolanta Fraszyńska. Aktorka, znana z serialu "Na dobre i na złe" i nowej produkcji TVP „Leśniczówka”, zainwestowała w fałszywe dzieła sztuki oszczędności życia, które zbierała po to, by kupić za nie mieszkanie dla córki. Aktorka o swojej nietrafionej inwestycji opowiedziała magazynowi Dobry Tydzień:

„Z utęsknieniem czekam na zwrot pieniędzy, włożyłam w to wszystkie oszczędności . Były przeznaczone na mieszkanie dla córki. Jestem pokrzywdzoną klientką, tak jak kilku innych aktorów.”

Jolanta Fraszyńska wciąż może jednak mieć nadzieję na zwrot nietrafnie zainwestowanych pieniędzy. Śledztwo w sprawie Galerii New Form nadzoruje Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Postępowanie dotyczy „prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych osób fizycznych i prawnych w celu obciążenia ich ryzykiem oraz doprowadzenia klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok. 300 mln zł oraz prania brudnych pieniędzy”.

Galerii New Form - kto stracił pieniądze na tym interesie?

Za tak poważne przestępstwa grozi do 10 lat więzienia i grzywna do 10 mln zł. Miejmy nadzieję, że białostockiej prokuraturze uda się skierować sprawę do sądu i odzyskać wszystkie pieniądze, w tym, te która zainwestowała Jolanta Fraszyńska i inne gwiazdy. Poza aktorką na liście pokrzywdzonych mają się znajdować także Omenaa Mensah i Grażyna Wolszczak.