Już dziś, 3 października, odbędzie się zapowiadany od tygodnia strajk kobiet, mający na celu wyrażenie społecznego sprzeciwu przeciwko zastrzeżeniu przepisów antyaborcyjnych w Polsce. Do udziału w strajku namawiało wiele kobiet z kręgów polityki, kultury i mediów. Do pracy nie pójdą dziś m.in. Dorota Wellman i Krystyna Janda. Jak się jednak okazuje, polskie kobiety znalazły także znaną sojuszniczkę za granicą. Akcję Czarny Poniedziałek i Ogólnopolski Strajk Kobiet poparła związana z Polską Juliette Binoche.

Zobacz: Wellman, Janda, Wojciechowska #czarnyprotest. Gwiazdy szczerze o ustawie antyaborcyjnej [ZDJĘCIA]

W niedzielę aktorka była gościem Sławomira Idziaka podczas krakowskich plenerów Film Spring Open. Gwiazda francuskiego kina był wyraźnie wzburzona tym, co dzieje się obecnie w naszym kraju:

To, co dzieje się teraz w Polsce, nie ma nic wspólnego z demokracją, to dyktatura. (...) Kobieta powinna mieć wolny wybór (...) Samo to, że ktoś rozważa wprowadzenie takich przepisów, wywołuje we mnie wściekłość!

Juliette Binoche podczas swojej wypowiedzi odniosła się także do własnych doświadczeń rodzinnych:

Moja mama i babcia żyły w czasach, w których aborcja była zakazana. Słyszałam wiele tragicznych historii kobiet. Kiedy kobieta nie chce rodzić, to zawsze znajdzie sposób na przerwanie ciąży. Tylko że to może być dla niej bardzo niebezpieczne. Kobieta musi mieć wybór.

Czy gwiazd weźmie udział w dzisiejszych protestach i strajkach? Tego jeszcze nie ujawniono. Pewne jest za to na pewno, że akcja zyskała sobie europejską ambasadorkę, której głos oburzenie trudno będzie zignorować.

Zobacz też: Krystyna Janda wzywa do udziału w Czarnym Proteście. „Byłam w ciąży, która zagrażała życiu”

Przypomnijmy, Ogólnopolski Strajk Kobiet inspirowany jest podobnymi wydarzeniami, które miały miejsce w Islandii 1975 roku. W ramach akcji Czarny Poniedziałek tysiące kobiet nie pójdą dziś do pracy i zamiast tego, ubrane na czarno, będą m.in. protestować na ulicach miast przeciw zaostrzeniu przez rząd  ustawy antyaborcyjnej. W Warszawie akcja protestacyjna trwa od godziny 8 rano.