Konferencja po 27 finale WOŚP odbywa się w poniedziałek 21 stycznia. Ze względu na tragiczne wydarzenia z Gdańska, podsumowanie zbiórki WOŚP zostało przesunięte o tydzień. Przypomnijmy, że 13 stycznia, w dniu 27. finału WOŚP, podczas wysyłania na scenie w Gdańsku "światełka do nieba" doszło do ataku na prezydenta miasta, Pawła Adamowicza. Prezydent został trzykrotnie dźgnięty nożem. Kilkanaście godzin później Adamowicz zmarł. Jurek Owsiak, wstrząśnięty tragedią, podjął emocjonalną decyzję o porzuceniu funkcji prezesa fundacji WOŚP. Jego rezygnacja spotkała się z falą sprzeciwu ze strony darczyńców WOŚP, gwiazd i dziennikarzy. Wystosowano publiczny apel do Owsiaka o to, by nie poddawał się i dalej kierował WOŚP. Ostatecznie Owsiak tuż po pogrzebie Adamowicza ogłosił, że wraca do piastowania swojej funkcji w orkiestrze. Dziś podczas konferencji na pewno odniesie się do swojej decyzji. Cytaty z konferencji aktualizujemy na bieżąco PONIŻEJ.

Konferencja po 27 finale WOŚP - przemówienie Jurka Owsiaka

To nie była próba ucieczki od jakiejkolwiek odpowiedzialności - komentuje Owsiak swoją emocjonalną decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa w WOŚP. - Jesteśmy jako fundacja do dyspozycji wszystkich tych poczynań, które mają miejsce dzisiaj, a więc także śledztwa.

Owsiak podkreśla, że wzruszyła go akcja ludzi #muremzaowsiakiem, choć nie chciałby, żeby się powtórzyła ze względu na tragiczne wydarzenie, jakie ją wywołało:

Polacy powiedzieli wyraźnie, że się temu sprzeciwiają, że to w ogóle nie powinno mieć miejsca. Natychmiast zaczęli wspierać fundacje i mnie osobiście, czego w takim zakresie nie spodziewałem się kompletnie!

Kiedy rezygnowałem, byłem przekonany, że żadna siła mnie już nie ruszy i nie zmieni mojej decyzji. Jednak to, co się wydarzyło, było wzruszające i niebywałe.

Ile pieniędzy zebrała WOŚP 2019?

Kwota zadeklarowana to 92 143 798, a na godzinę 12:00 dzisiaj na tym kocie jest: 45 769 084. 8 marca ogłosimy dokładny wynik WOŚP - podał Owsiak.

Owsiak skomentował też gorzko materiały wideo, jakie zostały opublikowane w TVP. Chodzi zwłaszcza o zmanipulowaną relacje Telewizji Polskiej z pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza:

Byliście z nami od samego początku, razem to wymyśliliśmy. Robiliśmy coś nieprawdopodobnego. Graliśmy ze sobą 24 lata! Byliście z nami podczas 27. finału, przekazując rzetelne wiadomości. A następnie przekazujecie coś, co ma zdyskredytować mnie, nas, to, że ludzie się zbierają, że ludzie piszą. Macie prawo dać każdy komentarz publicystyczny, ale róbcie to profesjonalnie!

Jurek Owsiak apeluje: wspierajmy się nawzajem

Nie ma takiej zbiórki na świecie, nie ma takiej serdecznej zbiórki. Dbajmy o to! Wspierajmy się!

Jerzy Owsiak zakończył swoje wystąpienie o godzinie 13:28.