Zaczęło się bardzo niepozornie. Sześć lat temu szef bydgoskiego oddziału PCK Patryk Wolski zorientował się, że jego podopieczni nie mają zimowych butów. Udało mu się dodzwonić do prezentera TVN Oliviera Janiaka. Ten zapalił się do pomysłu pomocy dzieciom. Efekt? Akcja „Stop bosym stopom” i kilkadziesiąt tysięcy par butów kupionych dzieciakom na zimę!

Nowy kalendarz „Dżentelmeni” na 2013 rok to – tak jak w pierwszej edycji – 12 bohaterów. Śpiewają genialne utwory takich gigantów polskiej muzyki jak Marek Grechuta, Andrzej Zaucha, zespół 2 plus 1, Bogusław Mec, Agnieszka Osiecka czy Wojciech Młynarski w delikatnych, subtelnych aranżacjach Michała Przytuły. „Warto porywać się na rzeczy niemożliwe – mówi Piotr Adamczyk, który wspiera akcję od początku jej istnienia. – I chyba tylko ten szczytny cel usprawiedliwia wielu z nas, którzy nie mając doświadczenia w śpiewaniu, porywają się na interpretacje znanych polskich standardów”. Z kolei Piotr Polk wyznaje: „Po raz pierwszy śpiewamy utwory znane i lubiane, bo wcześniej były to zawsze premierowe kompozycje. Trochę się obawiam, bo z doświadczenia wiem, że można nie przeżyć takiego »zderzenia z legendą«”.

W tym roku zdecydowano, że kalendarz będzie skomponowany z czarno-białych zdjęć w stylizacji na lata 70. Wykonanie fotografii powierzono Jackowi Porembie. Dla fanów przygotowano dodatkowo drugą wersję, kolorową, która będzie do zdobycia tylko 16 grudnia w trakcie programu „Dzień Dobry TVN” w kawiarence TVN przy Marszałkowskiej 76. Olivier Janiak mówi z dumą: „Cała akcja, która odbywa się po raz siódmy, to już blisko 4 miliony złotych zebrane ze sprzedaży płyt i kalendarza oraz ponad milion złotych przeznaczony na Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie. Dzięki naszym artystom 150 dzieci wypoczywało na niezapomnianych wakacjach w Rewalu, a 50 podopiecznych fundacji Rak’n’Roll  w luksusowym Bukovina Terma Hotel Spa. Jeśli chcecie wesprzeć naszą akcję, zróbcie dwa prezenty: sobie i potrzebującym. Kalendarz znajdziecie w drogeriach Rossmann  i sklepach CCC, a płytę w Empikach i na stacjach Orlenu. Dochód przeznaczymy dla PCK oraz fundacji: TVN „Nie jesteś sam”, Radia ZET, Mamy Dzieci i Rak’n’Roll. A piosenek z płyty będzie można słuchać w Radiu ZET i Chilli ZET już od początku grudnia”.

PAWEŁ MAŁASZYŃSKI: „Utwór »Wesołe miasteczko« chodził za mną od czasów szkoły teatralnej. Chciałem wykonać go na ostro z moim zespołem Cochise. Moim zdaniem opowiada o przekleństwie, jakim może być show-biznes. A lata 70.? No cóż, to złota era rock and rolla!”.
WESOŁE MIASTECZKO
SŁOWA  AGNIESZKA  OSIECKA 
MUZYKA  EWA  KORNECKA

PIOTR ADAMCZYK: „Śpiewam za Andrzejem Zauchą:  »że świat zmienię przeświadczeniem pięknym«. Wierzę, że zmieniamy  świat na lepsze, każdą podjętą  w tej sprawie próbą”.
BĄDŹ MOIM NATCHNIENIEM  
SŁOWA WOJCIECH MŁYNARSKI,   
MUZYKA ANTONI KOPFF

PIOTR POLK: „»Zielono mi« to utwór, który nazywam zacnym, i robiłem wszystko, by go nie popsuć. natomiast modę  z lat 70. uważam za koszmarną, dlatego pomysł powrotu do stylistyki z tego okresu wydał mi się nie lada wyzwaniem. Na szczęście byliśmy w rękach profesjonalistów”. ZIELONO MI
SŁOWA AGNIESZKA OSIECKA
MUZYKA JAN "PTASZYN" WRÓBLEWSKI

RADZIMIR DĘBSKI: „Piosenkę »Będzie tak, jak jest« pamiętam doskonale z dzieciństwa. I dlatego wykonanie utworu napisanego przez rodziców było dla mnie bardzo poruszające  i emocjonujące”.
BĘDZIE TAK, JAK JEST
SŁOWA ANNA JURKSZTOWICZ
MUZYKA KRZESIMIR DĘBSKI

FILIP BOBEK: „Tekst piosenki »C’est la vie«  jest dla mnie dość osobisty, bo kiedy ją śpiewam, myślę o swoim domu, o Gdańsku i o tym, że żyję jedną nogą tam, a drugą tu, w Warszawie... Na planie sesji miałem na sobie koszulę z lat 70., kolorową, z wielkim kołnierzem. Miała jedną wadę: sztuczny, nieprzepuszczalny materiał. Pomyślałem, że to dobrze, że dziś już nie ma tkanin z tamtych lat”.
C'EST LA VIE
SŁOWA JACEK CYGAN
MUZYKA WIESŁAW PIEREGORÓLKA

MACIEJ ZAKOŚCIELNY: Śpiewa piosenkę „Jej portret”, genialnie wykonywaną przez Bogusława Meca: „Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt/ To prawda niepotrzebna wcale mi/ Gdy nie  po drodze będzie razem iść/ Uniosę Twój zapach snu/ Rysunek ust, barwę słów/ Niedokończony,  jasny portret Twój”. 
JEJ PORTRET
SŁOWA JONASZ KOFTA
MUZYKA WŁODZIMIERZ NAHORNY

MARCIN PERCHUĆ: „Chociaż nie śpiewam na tegorocznej płycie, to natychmiast zgodziłem się wziąć  udział w sesji do kalendarza, bo to fantastyczna akcja. Poza tym w liceum przeżyłem wielką fascynację latami 70. Nosiłem kolorowe koszule, dzwony  i dziwne fryzury. Fajnie było wrócić  do tego po 20 latach”.