Kamil Durczok urodził się 6 marca 1968 roku w Katowicach. Doświadczenie dziennikarskie zdobył już na studiach. Współtworzył program Studenckiego Radia EGIDA, działającego w akademikach Uniwersytetu Śląskiego.
W wieku 23 lat otrzymał pracę w Radiu Katowice. Rok później został dyrektorem i redaktorem naczelnym TOP FM - stacji radiowej należącej do NZSS Solidarność.

W 1993 roku Durczok dostał angaż w TVP. Współpraca z katowickim oddziałem Telewizji Polskiej zaowocowała powstaniem programu "Obserwatorium", gdzie dziennikarz przez 13 lat przeprowadzał wywiady z najważniejszymi politykami w kraju. Przez lata odpowiedzialny był także za : "Studio parlamentarne", "W centrum uwagi", "Monitor Wiadomości", "Gość jedynki" oraz za "Forum". Prowadził  wieczory wyborcze i referendalne w TVP1.

Kamil Durczok od 15 marca 2001 do 7 lutego 2006 roku był głównym prowadzącym "Wiadomości". Przełomowym momentem w jego karierze było przyznanie się na wizji do choroby nowotworowej.

"Pamiętam, jak Kamil Durczok odważnie powiedział, podczas wiadomości, że jego brak włosów nie jest wynikiem jakiegoś zakładu, tylko choroby. To miało duże znaczenie dla wielu ludzi" – powiedział w jednym z wywiadów Dariusz Stodolny

Dzięki tak szczeremu wyznaniu Durczok zdobył nie tylko wsparcie widzów w walce z chorobą, ale także i  ogólnopolską popularność.

Dziennikarz czterokrotnie zdobył Wiktora oraz Telekamerę. Wyróżniony został także nagrodą Grand Press za Najlepszego Dziennikarza 2000.

W 2005 roku ukazała się książka "Wygrać życie", która została napisana we współpracy z Piotrem Mucharskim. Dziennikarz opowiedział w niej o zmaganiach z chorobą, nadziei i profilaktyce antynowotworowej.

"To bar­dzo de­mo­kra­tycz­na cho­ro­ba. Ata­ku­je sta­rych i mło­dych. Urzęd­ni­ków, biz­nes­me­nów i bez­ro­bot­nych. Bo­ga­tych i bied­nych. Tych, co mają ma­rze­nia i plany. I tych znu­dzo­nych, co ich już w życiu nie­wie­le cie­szy. Rak. To wciąż brzmi jak wyrok. Wciąż ozna­cza szok. A po nim ra­czej że­gna­nie się ze świa­tem niż na­dzie­ję na po­wrót do zdro­wia. Nie­słusz­nie (..)  Dziś jestem chodzącym dowodem, że warto walczyć z nowotworem,bo można z nim wygrać. Lekarze wiedzą o raku coraz więcej, mają coraz doskonalszą broń. Ale jedno musi pozostać niezmiennie - chory musi chcieć żyć.  - powiedział w jednym z wywiadów

Od 1 maja 2006 roku został redaktorem naczelnym i prezenterem Faktów w TVN.

W 2010 roku zajął 19. miejsce w rankingu Forbes 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu. W kolejnych latach reklamodawcy wycenili jego medialny wizerunek na ponad pół miliona złotych.

Żona Kamila Durczoka - Marianna pełni obowiązki wydawcy TVP Katowice.

Wydawało się, że małżeństwo Durczoków wiedzie spokojne życie, unikając blasku fleszy i zbędnych skandali.

Niestety, ostatnie doniesienia Tygodnika "WPROST" przedstawiły dziennikarza w niekorzystnym świetle. Durczok nie tylko został oskarżony o mobbing, ale również o molestowanie seksualne. Sprawę od kilku dni bada specjalna komisja, która przesłuchuje wszystkich pracowników TVN.
Bez względu na decyzję, dziennikarz jest pewien swojej niewinności.

ZOBACZ:Kamil Durczok - "Nigdy nikogo nie molestowałem"

W tym celu zatrudnił nie tylko agencję PR, ale także jednego z najdroższych prawników w Polsce. Jak zapowiedział w rozmowie z jednym z tabloidów, zamierza odzyskać dobre imię, wytaczając proces Tygodnikowi "WPROST" o zniesławienie.

ZOBACZ: Kamil Durczok - Walczy o dobre imię!

Nikt nie ma wątpliwości, że afera nazywana "Durczokgate" jest jedną z najgłośniejszych w historii polskiej telewizji.

Czego życzycie Kamilowi Durczokowi w dniu jego 47 urodzin?!