29 kwietnia 2011 roku oczy całego świata były zwrócone na Londyn. Tego dnia w Opactwie Westminsterskim książę William - wnuk Elżbiety II - i jego ukochana, Kate Middleton, przyrzekli sobie "miłość, wierność i uczciwość małżeńską". Mimo kilku kryzysów, dziś wciąż cieszą się niesłabnącym poparciem wśród poddanych, są dumnymi rodzicami trójki wspaniałych dzieci i co najważniejsze, nadal darzą się ogromnym uczuciem.

ZOBACZ TAKŻE: Dzieci Williama i Kate napisały wzruszające listy do Diany: "Papa tęskni za tobą"

Kate i William - kiedy i jak się poznali?

Wbrew temu, co myślała większość fanów "royalsów", Kate i William wcale nie poznali się na studiach. Przyszli małżonkowie spotkali się po raz pierwszy znacznie wcześniej. W 1991 roku najstarszy syn księcia Karola wraz z kolegami przyjechał na zawody hokejowe do szkoły, której uczennicą była młoda Middleton. 

Pamiętam ten mecz, bo chyba nigdy spotkanie "Koltów" nie cieszyło się takim zainteresowaniem. To było prawdziwe wariactwo. Kate będąca pod wielkim wrażeniem Księcia trzymała nawet jego zdjęcie w pokoju, twierdząc jeśli nie poślubi jego, nie poślubi nikogo - zdradza tajemniczy informator w rozmowie z "Daily Telegraph". 

Prawdziwe uczucie zrodziło się jednak dziesięć lat później, kiedy ścieżki obojga znowu się splotły. Poza wspólnym mieszkaniem w akademiku, Kate i William spędzali ze sobą bardzo dużo czasu także na uczelni, ponieważ razem studiowali historię sztuki. Miłość rozwijała się, rosła w siłę z każdym dniem. Niestety, w związku zdarzają się trudne chwile, te nie ominęły także książęcej paryOkazały się jednak one na tyle poważne, że w 2007 roku zakochani podjęli decyzję o rozstaniu. 

QUIZ: Sprawdź, ile wiesz o związku i ślubie Williama i Kate

Kate i William - zaręczyny, ślub, dzieci

Na szczęście i ta bajka miała swój happy end... Kate i William pokonali kryzys, a trzy lata później - 16 listopada 2010 roku - ogłosili światu, że podczas wycieczki do Kenii zaręczyli się. Przyszły następca brytyjskiego tronu podarował swojej wybrance pierścionek, który wcześniej należał do jego matki, Diany Spencer.

Oświadczyny były bardzo romantyczne. Myślałam sobie, że taka chwila może nadejść, ale kiedy William poprosił mnie o rękę, byłam w szoku - wyznała Middleton w wywiadzie dla telewizji ITN, którego udzieliła wspólnie z narzeczonym. 

Ślub odbył się niespełna pół roku później, 29 kwietnia 2011 roku. W uroczystości udział wzięło ponad 1900 gości, natomiast na ulicach Londynu pojawiło się blisko milion osób. Zgromadzeni z wielkim entuzjazmem śledzili przejazd młodej pary do Pałacu Buckingham. Dzień zaślubin był w Wielkiej Brytanii świętem bankowym, czyli dniem wolnym od pracy. 

Małżeństwo Cambridge doczekało się trójki potomstwa - siedmioletniego George'a, Charlottę, która 2 maja będzie obchodziła szóste urodziny oraz trzyletniego Louisa.

Na razie nie wiadomo, czy Kate i William w jakiś szczególny sposób będą świętować cynową rocznicę ślubu. Przypomnijmy, że rodzina królewska pogrążona jest w żałobie po śmierci księcia Filipa. Mąż Elżbiety II zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. 

Zdjęcia ze ślubu Kate i Williama znajdziecie w naszej GALERII

SPRAWDŹ: Książę William szczerze o zmarłym dziadku. Zdradził, jak książę Filip traktował księżną Kate i ich dzieci