Kayah skończyła 50 lat! Kayah, czyli Katarzyna Magda Szczot, to dziś jedna z największych gwiazd polskiej muzyki. Nieprzerwanie koncertuje, nagrywa świetne płyty, a także jest szefową wytwórni KAYAX, która wydaje i promuje zdolnych artystów, jak Monika Brodka, Kasia Nosowska, Skubas, a ostatnio - Julia Wieniawa. Jednak Kayah zaczynała od występów w chórkach, często robiła za "tło" zanim wybiła się na pierwszą pozycję. Choć na wielki solowy sukces musiała trochę poczekać, to było warto! Jej hity, jak "Testosteron", "Prawy do lewego" czy "Fleciki" wciąż można usłyszeć w radiu, a Kayah ciągle nagrywa kolejne doskonałe utwory. Jak wyglądała jej droga na szczyt?

Kayah debiutowała w 1988 roku w Opolu. gdzie powaliła publiczność na kolana utworem "Córeczko". Nagrała wtedy swoją pierwszą płytę - "Kayah" - która jednak przeszła bez echa. Nieco później wyjechała za granicę i pracowała jako modelka. Kayah jest bardzo wysoka i ma oryginalną urodę. W latach 90. ubierała się etnicznie, nosiła wielkie kolczyki koła i długie rozpuszczone włosy lub dredy. Zwracała uwagę.

ZOBACZ, JAK ZMIENIAŁA SIĘ KAYAH [STARE ZDJĘCIA]>>

Potem Kayah wspierała swoim mocnym, niepowtarzalnym głosem takie formacje muzyczne, jak De Mono, Atrakcyjny Kazimierz czy Obywatel G. C. Przełomem w karierze Kasi Szczot był świetnie przyjęty album "Kamień" z 1995 roku. To właśnie na tej płycie pojawiły sie kultowe dziś utwory "Nawet deszcz" i "Fleciki". Dwa lata później ukazała się kolejna płyta Kayah - "Zebra". Utrzymana nieco w nurcie disco była bardziej komercyjna niż "Kamień". Utwory z "Zebry", zwłaszcza "Supermenka" i "Na Językach" były bardzo często grane przez radia i pod koniec lat 90. nie było już w Polsce osoby, która nie wiedziałaby, kim jest Kayah. Za "Zebrę" Kayah dostała aż osiem nominacji do Fryderyków.

Rok po sukcesie "Zebry" Kayah wyszła za mąż za producenta telewizyjnego Rinke Roojensa i urodziła syna Rocha.

Jednak największym sukcesem w karierze Kayah była współpraca z bałkańskim artystą Goranem Bregovicem. Ich wspólna płyta Kayah i Bregović sprzedała się w ilości... 700 tysięcy egzemplarzy! Piosenki z tej płyty do dziś cieszą się popularnością, a "Prawy do lewego" to obowiązkowy utwór na każdym polskim weselu. Kayah współpracowała także z Cesárią Évorą, Krzysztofem Kiljańskim oraz Marcinem Wyrostkiem.

Na początku nowego millenium cała Polska nuciła "Testosteron" Kayah. Potem - "Za późno". Następnie Kayah przerzuciła się na liryczne ballady, a także zainteresowała się muzyka żydowską. Jej wersja piosenki "Rebeka" uchodzi za lepszą od oryginału!

Kayah: życie prywatne

Dziś tyle samo, co o działalności artystycznej Kayah mówi się też o jej życiu prywatnym. Komentowano jej rozwód z Rinke Rooyensem, potem - związek z muzykiem Sebastianem Karpielem-Bułecką, obecnym partnerem i ojcem dwójki dzieci Pauliny Krupińskiej. Kayah przypisywano jeszcze wiele związków, ale żadnej relacji gwiazda oficjalnie nie potwierdziła. Kilka lat temu Kayah przyznała, ze choruje na Hashimoto. Kayah wyznała to publicznie po tym, jak media komentowały zmiany w jej wyglądzie, zarzucając artystce operacje plastyczne.

Ostatnio Kayah ponownie zaśpiewała w duecie z Goranem Bregovicem i był to dla gwiazdy wielki sukces kasowy. Podobno tak duży, że teraz Kayah mogłaby spokojnie pozwolić sobie nawet na półroczny urlop. Ale, znając jej miłość do muzyki, na pewno nie zostawi jej na tak długi czas!

W dniu 50. urodzin Kayah życzmy artystce wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze!