Premiera filmu "Kler" odbyła się we wtorek, 25 września, w Warszawie. Nowy film Wojciecha Smarzowskiego, nagrodzony Nagrodą Publiczności oraz Nagrodą Specjalną na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, budzi kontrowersje, gdyż opowiada o korupcji i zepsuciu wewnątrz instytucji kościelnych w Polsce. Premiera "Kleru" była prawdziwym wydarzeniem towarzyskim - na czerwonym dywanie oprócz ekipy filmu pozowały także takie osobowości mediów, które rzadko można spotkać na bankiecie. Pojawili się m.in. Jerzy Urban, Kazik Staszewski, Szymon Majewski, Tomasz Siekielski, Maria Peszek czy Katarzyna Herman. Ale głównymi gośćmi premiery byli oczywiście aktorzy "Kleru": Janusz Gajos (wybitny w swojej roli!), Robert Więckiewicz, Jacek Braciak i Arkadiusz Jakubik. Publiczność wielkimi oklaskami przywitała także reżysera. Oficjalną część premiery prowadziła Grażyna Torbicka, która miała okazję obejrzeć film w zeszłym tygodniu w Gdyni. "Kler" był frekwencyjnym hitem festiwalu, film Smarzowskiego był też najdłużej oklaskiwany spośród wszystkich filmów w gdyńskim Konkursie Głównym. Zobacz zdjęcia z galowej premiery filmu "Kler" w naszej GALERII.

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego - kiedy w kinach?

"Kler" wchodzi do kin w całej Polsce w piątek, 28 września. Nowy film Wojciecha Smarzowskiego trwa 2 godziny 13 minut. W rolach głównych występują: Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak i Robert Więckiewicz, a w rolach drugoplanowych m.in. Joanna Kulig, Janusz Gajos i Katarzyna Herman. Od momentu ogłoszenia, że Smarzowski kręci film o polskim kościele, o "Klerze" jest bardzo głośno. Jednak nie jest to film antychrześcijański, nie pokazuje też księży jednowymiarowo. Przeciwnie - Smarzowski zadaje ważne pytania i porusza kwestie, które od dawna czekają na  wyjaśnienie. Czy "Kler" będzie miał więcej przeciwników czy zwolenników? Już wkrótce się przekonamy!

Janusz Gajos w filmie "Kler"

Janusz Gajos w nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego zagrał arcybiskupa Mordowicza, którego namiętnością są władza i luksus. Arcybiskup Gajosa jest nieco karykaturalny, a przez to zabawny, zaś kreacja, jaką aktor stworzył na ekranie jest po prostu wybitna. Janusz Gajos to ulubiony polski aktor Romana Polańskiego (reżyser wyznał to przed laty na Festiwalu Filmowym w Cannes), bardzo cenił go także Andrzej Wajda. Ostatnio tak ważną rolę, jak w "Klerze", Gajos odegrał w filmie Szumowskiej "Body/Ciało". W filmach konkursowych, jakie zaprezentowano na Festiwalu Filmowym w Gdyni, wystąpił też w nagrodzonym srebrnymi Lwami "Kamerdynerze".