Kolejna afera z próbą blokowania projekcji filmu "Kler". Tym razem przeciwko wyświetlaniu uhonorowanego nagrodami na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2018 obrazu Wojtka Smarzowskiego o księżach stanął Marek Małecki. Prezes firmy Solbet napisał w tej sprawie list do dyrektor Soleckiego Domu Kultury.

- W związku z zamówionym filmem "Kler", który ma być wyświetlany na sprzęcie SOLBET-u, protestujemy przeciwko wyświetlaniu. Jeżeli Pani Dyrektor wyświetli na sprzęcie Solbetowskim ten film nigdy nie otrzyma żądnego sponsoringu, i nigdy nie będzie Pani brana pod uwagę jako poważna osoba przez Dyrekcję i Zarząd SOLBET-u. Nie po to zakupiliśmy sprzęt do wyświetlania filmów i wyposażyliśmy salę kinową, żeby Pani rozpowszechniała pedofilię, która jest nieprawdziwa. W filmie jest jeden aktor przebrany za pedofila i gra księdza. Czy w tak małym miasteczku jak Solec Kujawski obniża Pani Dyrektor wartość religii i szerzy nieprawdziwy obraz kościoła. Zboczeńcy zdarzają się w kościołach, szkołach, domach kultury, teatrach i urzędach - czytamy w liście Małeckiego do dyrektor lokalnego kina (pisownia oryginalna).

Prezes Solbetu do dyrektor kina w Solcu Kujawskim

Próbę wpływania na repertuar lokalnego kina przez prezesa firmy Solbet skomentował już rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim. Potwierdził on, że taki e-mail rzeczywiście został wysłany do dyrektor placówki. Zdradził też, co odpisano Małeckiemu.

- Potwierdzam, że mail dotyczący filmu Kler wpłynął do urzędu. W udzielonej odpowiedzi, którą podpisali burmistrz, przewodniczący rady miejskiej i dyrektor Soleckiego Centrum Kultury zwrócili uwagę, że zarówno samorząd, jak i SCK nie są uprawnieni do cenzurowania polskiej kinematografii oraz ograniczania swobody w wyborze filmów, które zamierzają obejrzeć mieszkańcy. Jednocześnie głęboko wierzymy w mądrość i umiejętność dokonywania przez członków naszej wspólnoty rozsądnej oceny otaczającej ich rzeczywistości, bez konieczności narzucania im schematu tej oceny przez władzę samorządową - powiedział Zbigniew Stefański w rozmowie z "Gazetą Pomorską".

Przedstawiciele firmy Solbet na razie nie skomentowali e-maila prezesa Małeckiego.

SPRAWDŹ TEŻ: KLER Zobacz gwiazdy na premierze nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego [ZDJĘCIA]