Shirley Temple to najsłynniejsza w dziejach kina dziecięca gwiazda. Każdy film z jej udziałem odnosił sukces. Najmłodsza laureatka Oscarów, złote dziecko Hollywood. Na ekranie pojawiła się już w wieku 4 lat. Była jedyna w swoim rodzaju, a dziś trudno znaleźć kogoś, kto powtórzyłby jej sukces. Niestety wraz z upływem lat jej kariera słabła. Zakończyła karierę aktorską, by zająć się dyplomacją. Kim była Shirley Temple?

Shirley Temple została dostrzeżona prze dyrektora studia Educational Pictures, Charlesa Lamonta. Miała wówczas zaledwie cztery latka. Jej pierwszą rolą była ta w „The Baby Burlesques”, gdzie miała okazję wcielać się w znane postaci, m.in. w Marlenę Dietrich. Od razu dostrzeżono jej wielki talent.  Film „Stand Up and Cheer” (1934) przyniósł jej popularność, siedmioletni kontrakt z Fox Productions i Oscara za „wkład w ekranową rozrywkę”. Jej kariera nabrała tempa.

Kobiety Legendy: Shirley Temple

Shirley Temple stała się ulubienicą Ameryki. Nikt nie mógł się jej oprzeć – błyszczące oczy, słodki uśmiech i blond loki – biła od niej czysta dziecięca radość. Rok po roku fani jej talentu mieli okazję oglądać ją w nowych kolejnych produkcjach. „Mała Miss Marker” (1934), „Złotowłosy brzdąc (193), „Mały Pułkownik (1935) czy „Biedna mała dziewczynka (1936) – to tylko nieliczne filmy z jej udziałem.

ZOBACZ: KOBIETY LEGENDY Greta Garbo, czyli kobieta o uśmiechu wartym miliony

Najczęściej wcielała się w sieroty, które odnajdywały wspaniały dom albo w dziecko wychowywane  przez jednego rodzica. Tańczyła i śpiewała, a u jej boku pojawiały się największe ówczesne gwiazdy takie jak Gary Cooper czy Victor Mc Laglen. Ona jednak nie zwracała na nie uwagi i świetnie bawiła się na planie zdjęciowym. Rozkochała w sobie Amerykę. Zarabiała nawet 300 tysięcy dolarów za film! Salvador Dali namalował na jej cześć obraz, a Wald Disney wkomponował jej postać w przygodach Kaczora Donalda.

PRZECZYTAJ: Królowa Hollywood, czyli Gloria Swanson

Niestety gdy Shirley Temple skończyła 22 lata czuła, że jej kariera „najsłynniejszego dziecka na świecie” się kończy. Postanowiła zrezygnować z wielkiego ekranu i poświęciła się życiu rodzinnemu.  W 1945 roku wyszła za mąż za aktora Johna Agara. Miała okazję zagrać z nim w filmie „Fort Apaczów” (1948). Niestety ich małżeństwo przetrwało tylko cztery lata.

PRZECZYTAJ TAKŻE: KOBIETY LEGENDY Żelazna Dama - Margaret Thacher

Shirley Temple długo nie pozostała jednak sama i w 1950 roku poślubiła Charlesa Aldana Blacka. Miała z nim dwie córki – Lindę i Lori oraz syna Charlesa. Od czasu do czasu powracała do aktorstwa, ale nie sprawiało jej już ono tak wielkiej frajdy, jak za czasów, gdy była dzieckiem. Możliwe, że była to po prostu wymówka – jako dorosła osoba nie otrzymywała już zbyt wielu propozycji ról..

Postanowiła spróbować swoich sił w polityce. Przez jakiś czas pełniła funkcję ambasador Stanów Zjednoczonych w placówkach Czechosłowacji i w Ghanie. Prowadziła działalność charytatywną. Shirley Temple zmarła 23 kwietnia 2014 roku na przewlekłą chorobę płuc. Miała 85 lat.