Lęk przed wykonaniem badania na HIV łączy się z pewnego rodzaju niewiedzą społeczeństwa. Ludzie niezmiennie traktują zakażenie HIV jak wyrok śmierci. Jak się jednak okazuje, nie do końca jest to prawdą: zakażenie HIV nie równa się AIDS, a każdy wynik testu na HIV jest dziś dobry.- Dzięki szybkiej diagnozie możemy skutecznie przeciwdziałać rozwojowi HIV. Leki na HIV są w Polsce całkowicie refundowane, a ich działanie jest tak skuteczne, że osoba przyjmując je regularnie jest nie zakażająca - jej poziom wirusa we krwi jest niewykrywalny - tłumaczy autorka projektu, Agata Stola z Fundacji Edukacji Społecznej.

Domowe testy na HIV: jak zamówić?

Bezpłatny, szybki test diagnostyczny można zamówić przez stronę: www.projekttest.pl. - Ze względu na pandemię COVID-19 nie ma już wymówek, aby odłożyć badanie w czasie. Anonimowy test, który pojawi się w twojej skrzynce pocztowej jest szybki, wygodny i skuteczny. Jeśli wcześniej nie miałeś czasu na wizytę w punkcie diagnostycznym lub wstydziłeś się tam pojawić, to właśnie teraz te argumenty się zdezaktualizowały.

- Specjalna infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 20 oraz w soboty od godziny 10 do 14, „pod numerem telefonu 800 14 14 23 można porozmawiać z doradcą ds. HIV. Doradca odpowiada na wszystkie pytania dotyczące testowania, ryzyka czy wiarygodności wyniku testu. Osoba, która chce wykonać test w domu dostanie od niego specjalny kod, dzięki któremu będzie mogła zamówić test bezpłatnie do domu - tłumaczy koordynatorka testowania w kierunku HIV w FES, dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

Testy są wysyłane pocztą, ważne, żeby przed ich zrobieniem zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania oraz materiałem video dostępnym pod TYM adresem

Do badań w kierunku HIV zachęcają Małgorzata Rozenek, Tomasz Oświecinski, Beata Sadowska, Sylwia Chutnik, Red Lipstick Monster, Ada Fijał, Adriana Kalska i Mikołaj Roznerski, Maria Seweryn, Maciej Gąsiu Gośniowski, Osi Ugonoh oraz Bela Komoszyńska z zespołu Sorry Boys. Zdjęcia do kampanii autorstwa Zuzy Krajewskiej można zobaczyć na przystankach w całej Warszawie pod hasłem „Koniec AIDS. Każdy wynik jest dobry.”