Kora Jackowska nie żyje. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej sceny muzycznej zmarła 28 lipca 2018 roku we wsi Bliżów na Roztoczu. Legendarna wokalistka grupy Maanam i doskonała solowa artystka odeszła w wieku 67 lat. Informację o śmierci gwiazdy jako pierwszy podał serwis OKO Press, a następnie potwierdził ją wieloletni partner wokalistki, Kamil Sipowicz. Co było przyczyną śmierci Kory? Gwiazda przegrała długą i ciężką walkę z rakiem.

Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5:30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła KoraOd pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny. Na końcowej drodze towarzyszyła jej rodzina, przyjaciele i wiele oddanych osób. W tę długą walkę zaangażowanych było wiele najlepszych szpitali, lekarzy, pielęgniarek i opiekunów, za co im z całego serca dziękujemy. Kora dawała ludziom miłość i otoczona była miłością. Zawsze będziemy ją kochać - czytamy.

Kora nie żyje. Kim była ta wybitna artystka?

Olga Aleksandra Sipowicz, bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko Kory, przyszła na świat 8 czerwca 1951 roku w Krakowie jako córka Marcina Ostrowskiego i Emilii Ostrowskiej z domu Siarkiewicz. Olga była najmłodszym dzieckiem z pięciorga rodzeństwa. Z powodu wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej i zdrowotnej rodziców, jeszcze jako mała dziewczynka, spędziła pięć lat w domu dziecka prowadzonym przez siostry prezentki w Jordanowie. Do swojego domu powróciła już po śmierci ojca, w 1960 roku. W domu rodzinnym domu spędziła jednak tylko rok i musiała się znów przeprowadzić, tym razem do Jabłonowa Pomorskiego, gdzie przez następny rok żyła ze swoim wujostwem. Szkołę podstawową i liceum skończyła w swoim rodzinnym Krakowie. 

Zaraz po zdaniu matury Kora poznała Marka Jackowskiego, muzyka zespołów Vox Gentis i Anawa. Para wzięła ślub w 1971 roku. Owocem tego związku był syn, Mateusz, który urodził się w 1972 roku. Olga występowała wtedy okazjonalnie, ale jej głównym zajęciem była praca psychoterapeutki w krakowskiej Klinice Psychiatrii Dziecięcej. W 1976 roku powstała grupa M-a-M. Znana później pod nazwą Maanam formacja była jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych lat 80. Gwiazda rozwiodła się z Markiem Jackowskim w 1984 roku. Po przeprowadzce z Krakowa do Warszawy, Kora poznała Kamila Sipowicza. Para doczekała się syna, Szymona, który przyszedł na świat w 1976 roku. Działalność Maanamu zawieszono dopiero w 2008 roku. Kora nagrała w sumie 11 płyt z Maanamem i 7 albumów solowych.

Zdjęcia Kory Jackowskiej znajdziecie w naszej GALERII >>