Kornel Morawiecki nie żyje. Marszałek senior Sejmu RP, a prywatnie ojciec premiera Mateusza Morawieckiego zmarł 30 września 2019 w szpitalu MSWiA w Warszawie w wieku 78 lat. Przyczyna śmierci polityka to nowotwór trzustki. Po przebytej chemioterapii u polityka zdiagnozowane zostały problemy z nerkami i sercem. Informację o śmierci działacza antykomunistycznego jako pierwsze podało w poniedziałek Radio Wrocław, powołując się na rodzinę zmarłego. Doniesienia potwierdziła oficjalnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Kornel Morawiecki -  rodzina, żona, dzieci, partnerka

Kornel Morawiecki przyszedł na świat 3 maja 1941 roku w Warszawie jako syn Michała Morawieckiego i Jadwigi z domu Szumańskiej. W 1959 roku ożenił się z Jadwigą, z którą miał czworo dzieci, w tym syna Mateusza Morawieckiego, czyli byłego prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK, a od 2017 roku premiera Polski.

W 2015 roku Kornel Morawiecki zdradził, że od dawna nie mieszka ze swoją żoną, Jadwigą. Jeszcze w latach 90. związał się z młodszą od siebie o 15 lat partnerką, Anną, z którą miał syna.

Kornel Morawiecki - kariera polityczna

Kornel Morawiecki z wykształcenia był fizykiem. Studia na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył w 1963 roku. W czasach PRL zajmował się działalnością opozycyjną. Brał udział w strajkach studenckich w 1968 roku. W latach 80. zasłynął jako założyciel i przewodniczy Solidarności Walczącej. W trakcie swojej wieloletniej kariery politycznej był członkiem Partii Wolności, Ruchu dla Rzeczypospolitej, Ruchu Odbudowy Polski i partii Wolni i Solidarni. Od 2015 roku był posłem na Sejm VII kadencji.

27 września 2019 prezydent Andrzej Duda odznaczył Kornela Morawieckiego Orderem Orła Białego w "uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowe".

Kondolencje złożyli w mediach społecznościowych m.in. Donald Tusk, Robert Biedroń, Adam Andruszkiewicz, Rafał Trzaskowski, Małgorzata Kidawa-Błońska i ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

SPRAWDŹ TEŻ: Jan Kobuszewski nie żyje. Jaki był prywatnie? Tak mówił o sławie, hobby, paleniu