W czwartek podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie dotychczasowe obostrzenia wprowadzone na czas pandemii zostają podtrzymane i wydłużone. Zaznaczył, że musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zapowiedział, że plan "nowej rzeczywistości gospodarczej" zostanie przedstawiony zaraz po świętach wielkanocnych.

Koronawirus: co z maturami?

Mateusz Morawiecki podczas konferencji KPRM zapowiedział, że przed nami szczyt epidemii. W związku z tym obostrzenia dotyczące izolacji pozostają ważne i zostają przedłużone:

Przedłużamy wszystkie obostrzenia i regulacje, ponieważ pokazują one, że to działa. O jeden tydzień, do 19 kwietnia, przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, punktów usług, dotyczy to także limitu osób w sklepach i w kościołach. O dwa tygodnie, czyli do 26 kwietnia, przedłużamy zamknięcie i wstrzymanie ruchu lotniczego międzynarodowego i ruchu kolejowego międzynarodowego i podtrzymujemy zamknięcie granic oraz obowiązkową kwarantannę - powiedział premier. Ograniczenia dotyczące imprez masowych pozostają do odwołania. Po świętach chcemy przedstawić pewien przedyskutowany z ekspertami plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. Rzeczywistość gospodarcza sprzed pandemii nie wróci - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Dodał też, że egzaminy maturalne zostają przełożone:

Przesuwamy egzaminy maturalne. Nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu - usłyszeliśmy w trakcie konferencji.

Premier zaapelował też, aby nie spotykać się w gronie rodzinnym:

Dla mnie to też smutne święta, bo pierwsze bez mojego ojca. Nie zobaczę mojej mamy. Spędzę te święta z żoną i z dziećmi.

Będziemy od przyszłego czwartku wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej - dodał minister Łukasz Szumowski, prosząc:

Nie odwiedzajmy się wzajemnie. Porozmawiajmy, dzwońmy do siebie. Nie dajmy szansy temu wirusowi.