Minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin poinformował, że wybrano termin wtorkowy, bo w poniedziałek Pałac będzie przygotowywany do wystawienia trumny.

Wiceszef Kancelarii powiedział, że trumna będzie wystawiona w sieni głównej na parterze Pałacu aż do dnia pogrzebu. Pogrzeb nastąpi prawdopodobnie na przełomie tygodnia. Każdy, kto będzie chciał, będzie mógł oddać hołd zmarłemu tragicznie Lechowi Kaczyńskiemu.

W niedzielę Polacy oddali tragicznie zmarłemu prezydentowi iście królewski hołd. Gdy ulicami stolicy poruszał się kondukt żałobny z ciałem Lecha Kaczyńskiego, głowę państwa wzdłuż całej trasy żegnały gigantyczne tłumy. Na jednych ulicach ludzie stali w absolutnym milczeniu, na innych rozlegały się oklaski. Za konduktem jechali też rowerzyści.Ostatnim minutom przejazdu konduktu towarzyszyło bicie dzwonów, warszawiacy śpiewali hymn narodowy i pieśń ”Boże coś Polskę”, rzucali kwiaty.

Wcześniej po wylądowaniu specjalnego samolotu z ciałem prezydenta, trumna przykryta biało-czerwoną flagą została wyprowadzona przez żołnierzy z kompanii honorowej i umieszczona na katafalku na lotnisku wojskowym na Okęciu. Odegrano hymn państwowy. Modlitwy odmówili nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk, sekretarz Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Przy trumnie modlili się członkowie najbliższej rodziny zmarłego prezydenta: jego brat Jarosław Kaczyński i córka Marta. Zmarłemu prezydentowi hołd oddali marszałkowie Sejmu i Senatu Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk, a także współpracownicy Lecha Kaczyńskiego.

– Stoimy nad trumną Pierwszego Obywatela Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział, modląc się nad trumną biskup Budzik.

– W smutku, żalu i bólu jednoczy się z nami cała ojczyzna i rodacy rozproszeni po wszystkich kontynentach. Ale na tę trumnę i na całą zdrętwiałą z bólu ojczyznę pada blask słońca. Tego słońca, które nigdy nie zachodzi, którym jest Jezus Chrystus zmartwychwstały. Do niego kierujemy naszą modlitwę – powiedział sekretarz Episkopatu.

Kwestie dotyczące pogrzebu mają zostać ustalone z rodziną prezydenta i przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, którzy przekażą dalsze informacje w tej sprawie.

W południe, na lotnisku w Smoleńsku odbyła się uroczystość przekazania trumny z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Stronę rosyjską reprezentował premier Władimir Putin, stronę polską – Maciej Łopiński i Małgorzata Bochenek z Kancelarii Prezydenta RP.

W katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką i ponad 90 innych osób, w tym przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich. Polska delegacja udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy mordu katyńskiego.