Książę William będzie znany jako Lord High Commissioner to the General Assembly of the Church of Scotland. Oznacza to, że do jego obowiązków będzie należało reprezentowanie królowej podczas wypełniania oficjalnych obowiązków i wizyt w związku z kościołem szkockim. Jak czytamy na stronie rodziny królewskiej: Rolą Lorda Wysokiego Komisarza jest utrzymanie relacji między państwem a Kościołem. W przeszłości funkcję tę pełniło kilku członków brytyjskiej monarchii, w tym księżna Anna, książę Karol i książę Edward. William zastąpił w tej roli Richarda Scotta, 10. księcia Buccleuch i 12. księcia Queensberry.

Książę William z nowym tytułem

Stanowisko to jest przyznawane co roku przez królową Elżbietę II na podstawie opinii premiera Wielkiej Brytanii. Książę William będzie pracował nad relacjami państwa z kościołem, co będzie dla niego nie tylko nowym istotnym obowiązkiem, ale też wyjątkowym wyróżnieniem.

Królowa Elżbieta II zdecydowała się przyznać księciu Williamowi nową rolę niedługo po tym, jak Harry i Meghan niespodziewanie poinformowali, że odchodzą z brytyjskiej monarchii. Para postanowiła uniezależnić się finansowo, a swój czas dzielić między Wielką Brytanią a Ameryką Północną. Mówi się, że chociaż Harry i Meghan od dawna nie czuli się dobrze w swoich książęcych rolach, ich decyzja wywołała spory kryzys w rodzinie królewskiej.