Dziś w Krakowie odbędzie się pogrzeb Andrzeja Wajdy. Reżyser spocznie na zabytkowym Cmentarzu Salwatorskim. Jednak już wczoraj odbyła się msza pożegnalna w Warszawie. Przybyło na nią wiele znanych osobistości kina i teatru, gwiazdy, ale też wiele osób ze świata polityki i mediów. Wszyscy przyszli oddać hołd mistrzowi, którego żegnano podczas mszy żałobnej w stołecznym Kościele Ojców Dominikanów.

CZYTAJ: Janda, Wellman, Tyszkiewicz i Gronkiewicz-Waltz na mszy żałobnej w intencji Andrzeja Wajdy. Gwiazdy po raz ostatni pożegnały reżysera [ZDJĘCIA]

Wśród tłumu przybyłych gwiazd była również Krystyna Janda, której kariera zaczęła się tak naprawdę od filmów Wajdy „Przesłuchanie”, „Człowiek z żelaza” i „Człowiek z marmuru”. Aktorka wygłosiła podczas mszy mowę pożegnalną, którą następnie zamieściła też na swoim profilu na Facebooku. Podczas przemówienia gwiazdy kina padło wiele wzruszających słów, które ze zrozumieniem skomentowali facebookowi fani aktorki.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Wajda  Znana jest przyczyna jego śmierci. Na co zmarł wybitny reżyser?

Oto, jak Janda żegnała wybitnego reżysera:

​Andrzeju, żegnamy się z Tobą od kilku dni z bólem, miłością, świadomością że straciliśmy z Twoim odejściem, niepoliczone skarby. Że jest to dla nas wszystkich, dla Polski, dla polskiej kultury strata nie do ogarnięcia umysłem. Straciliśmy nie tylko wielkiego człowieka, wspaniałego przyjaciela, straciliśmy Uniwersum, Szymona Słupnika środowisk twórczych, kręgosłup moralny i etyczny. To Ty byłeś miarą i sensem, to ty wyznaczałeś poziom i zamiar, blask i …ciemność - wartą potępienia. To Twoimi oczyma widzieliśmy prawdę i fałsz, piękno i brzydotę. Twoją wrażliwością mierzyliśmy nas samych, Polskę i Świat.

​Twoja śmierć wyzwoliła lawinę wzruszeń, emocji i słów, zasypała nas świetnością i małością Tobie współczesnych, niech będzie tym małym wybaczone, nie wiedzą o kim mówili i jakie dzieła sztuki nam zostawiłeś, nie potrafią tego ocenić. Są zbyt mali.

A Ty? Nie odszedłeś i nie odejdziesz nigdy, bo dzieło Twojego życia to cud jaki się zdarza narodom dzięki ich największym synom i córkom. Polska, w stronie pięknej, mądrej, czułej, rozsądnej, bogatej i światłej. To Polska sprawiedliwa i bolesna, szczęśliwa i cierpiąca. Piękna najpiękniej - ludźmi, i cierpiąca najboleśniej - sercem. Zostawiłeś w nas miłość do tego kraju, do jego historii, literatury, dziedzictwa i ta miłość trafi razem z Twoimi dziełami do serc pokoleń które nadejdą. Zostaniesz z tym narodem, z tym krajem na zawsze, a naszą powinnością jest wdzięczność i świadomość co nam ofiarowałeś. ​Podarowałeś tak wiele także całemu Światu, spuściźnie światowej kultury. Dałeś im swoje pojęcie człowieczeństwa, bohaterstwa, honoru, piękna ale także patriotyzmu. Dałeś światu Polskę i za to jesteśmy ci najwdzięczniejsi. Także piękno tej ziemi poznane z cudownych kadrów Twoich filmów.

​Zasłużyłeś na wszystkie hołdy świata, podziw i cieszyłeś się uznaniem świata przez całe swoje twórcze życie, ale też zmagałeś się całe życie z szarpiącymi Cię fałszywymi sędziami, cenzorami, recenzentami, pseudo Polakami, pseudo mędrcami i wszelkiego autoramentu małymi ludźmi. I nigdy nie byleś tchórzliwy i nie kluczyłeś w żadnej sprawie. Wiemy, my przyjaciele, będący obok, jak Cię to bolało i ile niepotrzebnej energii pochłonęło. A także, jak silnym otwartym i mądrym byłeś, żeby temu stawiać czoło. Zapomnij. Już nikt Cię nie dotknie, zawsze byłeś nieosiągalny dla maluczkich a dzieło, które zostawiasz nie potrzebuje obrońców.

​Żegnamy Cię najczulej, najserdeczniej jak można , my przyjaciele, ale żegna Cię także świat, Tobie współcześni. A ja uważam, że Twój pogrzeb, hołd i nasze podziękowanie oddane Tobie, powinno przybrać kształt żałoby i manifestacji narodowej.

​Cześć Twojej pamięci. Odpoczywaj w spokoju. Mu zostajemy tu jeszcze na chwilę, pamiętając Twoje nauki, sposób myślenia i piękno, którego nas uczyłeś. Postaramy się Ciebie nie zawieść. Kochamy Cię.

Taka laudacja na cześć Andrzeja Wajdy wywołała falę wzruszenia, która przelała się po Kościele Ojców Dominikanów.

Ciekawe, kto zabierze głos podczas dzisiejszego krakowskiego pochówku Andrzeja Wajdy, który zacznie się o godzinie 14.00. I czy dziś padną równie wielkie i równie rozczulające słowa…