Dziesięć monarchii europejskich opiera się o tron dziedziczny. Siedem z nich to królestwa, które, póki co, mają się dobrze. I choć wydawałoby się, że to przestarzały system rządów, wcale nie funkcjonuje zacofanych krajach - Belgia, Holandia, czy Szwecja to państwa, w których demokracja jest stawiana za wzór dla innych. Co ciekawe, w XX i XXI wieku nastąpiła poważna zmiana, którą dziś obserwujemy - wprowadzono primogeniturę absolutną - prawo, które zakłada, że tron obejmie najstarsze dziecko władcy, bez względu na płeć. Takim sposobem już wkrótce w Europie będzie aż pięć królowych. Poznajcie bliżej Elżbietę, George'a, Christiana, Leonor, Amalię, Ingrid i Eselle - przyszłych władców i władczynie wszystkich europejskich królestw.

Belgijska rodzina królewska - następczyni tronu: księżniczka Élisabeth (Elżbieta)

Księżniczka Élisabeth (Elżbieta) urodziła się 25 października 2001 roku. Została następczynią tronu belgijskiego w 2013 roku, po abdykacji dziadka, króla Alberta II. W kolejce po koronę wyprzedziła o dwa lata młodszego brata, księcia Gabriela. Księżniczka biegle włada czterema językami - niderlandzkim, francuskim, niemieckim i angielskim. Przez pewien czas uczyła się w Stanach Zjednoczonych - chodziła do Yale Young Global Scholars na Uniwersytecie Yale. Od 2020 roku studiuje na Royal Military Academy w Brukseli. Jeśli wstąpi na tron zgodnie z oczekiwaniami, zostanie pierwszą królową Belgii.

Brytyjska rodzina królewska - następca tronu: książę George

Po śmierci królowej Elżbiety II Wielką Brytanią przez wiele kolejnych lat będą rządzić mężczyźni. Najpierw (prawdopodobnie) jej syn - książę Karol, później wnuk - książę William, a po nim jego syn, prawnuk królowej Elżbiety II - książę George. Urodzony 22 lipca 2013 roku chłopiec jest trzeci w kolejce do tronu. George od września 2017 uczy się w szkole podstawowej Thomas's School w londyńskiej dzielnicy Battersea. Jak mówią jego rodzice, chłopiec szczególnie interesuje się sportem. Kibicuje drużynie Chelsea London.

Duńska rodzina królewska - następca tronu: książę Christian

Dania, w której rządzi królowa Małgorzata II z dynastii oldenburskiej, jest najstarszą europejską monarchią, z zachowaną ciągłością dziedzicznej władzy monarszej. Pierwszy w kolejce do tronu jest książę Fryderyk, który w 2004 roku poślubił Australijkę, Mary Donaldson. Ich pierwszym dzieckiem jest urodzony 15 października 2005 roku książę Christian, który zgodnie z założeniami obejmie tron po swoim ojcu. Nastolatek jest pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który uczęszcza do publicznej szkoły i jak mówią rodzice, prowadzi w miarę normalne życie. Tak, jak książę George pasjonuje się sportem.

Hiszpańska rodzina królewska - następczyni tronu: księżniczka Leonor

Księżniczka Leonor (Eleonora) urodziła się 31 października 2005 w Madrycie. Jest starszym dzieckiem króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letizii. We wrześniu 2018 roku wygłosiła swoją pierwszą oficjalną mowę - zrobiła to z okazji 1300-lecia księstwa Asturii, którego jest patronką. Nastolatka, podobnie jak belgijska księżniczka Elżbieta, jest poliglotką. Płynnie posługuje się dwoma językami - angielskim i katalońskim. Uczy się także arabskiego i chińskiego. Kiedy wstąpi na tron, będzie pierwszą królową regnantką (kobietą-królem) od czasów Izabeli II (1833-68). 

Niderlandzka (Holenderska) rodzina królewska - następczyni tronu: księżniczka Catharina-Amalia

Księżniczka Amalia, urodzona 7 grudnia 2003 roku, jest najstarszą córką króla Willema-Alexadra i królowej Maximy. Następczynią tronu została w 2013 roku po abdykacji swojej babci, królowej Beatrix. Nastolatka niedawno ukończyła Christelijk Gymnasium Sorghvliet w Hadze i jak powszechnie wiadomo - była jedną z najlepszych uczennic. Amalia biegle posługuje się dwoma językami obcymi - angielskim i hiszpańskim. 

Norweska rodzina królewska - następczyni tronu: księżniczka Ingrid Alexandra

Księżniczka Ingrid Aleksandra urodziła się 21 stycznia 2004 roku. Jest pierwszym wspólnym dzieckiem księcia Haakona i księżniczki Mette-Martit. Na tron wstąpi po ojcu i dziadku, królu Haraldzie V. Księżniczka odbiera świetne wykształcenie - uczyła się w Oslo International School w Bekkestua, a obecnie uczy się w renomowanej placówce Oslo Uranienborg. Ponadto, interesuje się sportem, zmianami klimatu, oceanami i środowiskiem. Uprawia surfing i jazdę na nartach. Warto wspomnieć, że jej matka, księżna Mette-Marit, ma starszego od Ingrid syna Mariusa Borg Høiby z poprzedniego związku, który nie liczy się w kolejce do tronu.

Szwedzka rodzina królewska - następczyni tronu: księżniczka Estelle

Urodzona23 lutego 2012 roku księżniczka Estelle jest najstarszym dzieckiem następczyni tronu Szwecji, księżniczki Wiktorii. Jej matka będzie czwartą królową Szwecji, a pierwszą od 1720 roku. Dziewczynka obecnie uczy się w szkole podstawowej. Wykazuje zainteresowanie ekologią i opieką nad zwierzętami. Wraz z rodzicami chętnie uczestniczy w oficjalnych i mniej oficjalnych wydarzeniach i jak się okazuje, całkiem nieźle komunikuje się w języku angielskim.

ZOBACZ TAKŻE: Meghan Markle i książę Harry: ujawniono, kim są rodzice chrzestni Archiego. Duża niespodzianka!