Książę Harry po raz pierwszy odniósł się do decyzji o opuszczeniu monarchii. Podczas prywatnej kolacji w Londynie, mąż Meghan Markle wyraził swój smutek i wyznał, że miał wielką nadzieję na dalsze służenie Królowej  i Wspólnocie Narodów bez otrzymywania publicznego finansowania, co niestety okazało się niemożliwe. W przemówieniu książę zaznaczył, że jego decyzja nie była podjęta pochopnie i nie decydowałby się na takie rozwiązanie, gdyby miał inne wyjście. 

Książę Harry komentuje Megxit

- Mówię teraz nie jako książę, ale jako Harry: znalazłem miłość i szczęście, na które liczyłem przez całe życie. Wiem, że przez te wszystkie lata poznaliście mnie wystarczająco dobrze, aby zaufać, że kobieta, którą wybrałem jako moją żonę, przestrzega tych samych wartości, co ja - mówił Harry podczas przemówienia.

Harry wyznał, że zarówno on, jak i Meghan zrobili wszystko, co mogli, aby jak najlepiej wypełniać swoje książęce obowiązki, dlatego tym bardziej smuci go decyzja, jaką musieli podjąć:

- Decyzja, którą podjąłem aby się wycofać, nie jest decyzją, która była łatwa… naprawdę nie było innej opcji. Zaakceptowałem to, wiedząc, że to nie zmienia tego, kim jestem ani jak bardzo jestem zaangażowany. Mam jednak nadzieję, że to pomoże wam zrozumieć, do czego musiało dojść, abym mógł zrobić krok naprzód w kierunku, mam nadzieję, spokojniejszego życia.

Książę Harry zaznaczył, że nadal będzie tym samym człowiekiem, który kocha swój kraj i się dla niego poświęca. Wyraził też wdzięczność królowej i reszcie rodziny za ich wsparcie. Za kilka dni uda się do Kanady, aby dołączyć do Meghan Markle i Archiego i rozpocząć samodzielne życie wolne od finansowego nadzoru rodziny królewskiej.

ZOBACZ TEŻ: MEGHAN I HARRY stracą książęce tytuły i nie będą formalnie reprezentować rodziny królewskiej!

Całą przemowę księcia Harry'ego obejrzycie poniżej: