Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła - powtarzała Wisława Szymborska, jedna z najwybitniejszych polskich pisarek. Trudno nie zgodzić się ze słowami laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, ponieważ dzięki czytaniu chociaż na chwilę możemy zapomnieć o codziennych problemach, a nawet... przedłużyć swoje życie. Według ustaleń amerykańskich naukowców, regularne sięganie po lektury pozwala żyć aż dwa lata dłużej. Może właśnie dlatego warto podarować bliskiej nam osobie książkę na gwiazdkę?

ZOBACZ: Prezent dla chłopaka na święta do 150 złotych

Książki na święta: biografie, które warto przeczytać

Biografie znanych i lubianych postaci niezmiennie od wielu cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzięki nim czytelnicy mogą znacznie lepiej poznać przeszłość największych osobistości w historii oraz odkryć nieznane dotąd fakty z ich życia. 

SPRAWDŹ: Mama Anny Lewandowskiej napisała biografię położnej z Auschwitz. Stanisława Leszczyńska była jej ciocią

Książki kulinarne pod choinkę

Szukając książki pod choinkę warto zajrzeć także na półkę z kulinariami, gdzie znaleźć można wiele poradników autorstwa największych kulinarnych autorytetów. Mistrzowie kuchni zdradzają w nich m.in. tajniki swoich popisowych dań, ale również przekonują do zmiany złych nawyków żywieniowych. Tego rodzaju książki na pewno ucieszą osoby, które kochają odkrywać nowe smaki i ulepszać swoje kulinarne umiejętności.

Książki na święta dla kobiety

Czytanie to wciąż domena pań - potwierdzają to coroczne badania. Zatem co najczęściej czyta płeć piękna? Kobiety zdecydowanie najczęściej sięgają po literaturę obyczajową, która często oscyluje wokół tematów bliskim czytelniczkom, dzięki czemu dużo łatwiej zanurzyć się w taką lekturę. 

Książki na święta dla mężczyzny

Faktem jest, że panowie czytają znacznie rzadziej niż panie. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie sięgają po książki. Mężczyźni, którzy na co dzień interesują się głównie motoryzacją, piłką nożną i historią, wybierają przede wszystkim dzieła zaliczane do literatury faktu. Dużą popularnością wśród płci męskiej cieszą się nie tylko książki inspirowane autentycznymi wydarzeniami, ale też poradniki i zapierający dech w piersiach kryminały. 

Książki na święta dla dzieci i młodzieży

Autorzy książek dla dzieci i młodzieży stoją przed nie lada wyzywaniem. W dobie internetu młodzi ludzie częściej niż po lekturę sięgają po urządzenia elektroniczne. Dlatego jeżeli chcesz, aby Twoja pociecha spędziła kreatywnie przerwę świąteczną, pod choinkę podaruj jej książkę. Pamiętaj, że utwory skierowane do tej grupy odbiorców muszą dostarczać niezapomnianych, czytelniczych wrażeń.