Księżna Camilla w Polsce. Żona księcia Karola wzięła udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Uroczystości odbyły się w poniedziałek, 27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Księżna Kornwalii w towarzystwie byłych więźniów obozu, prezydenta Polski Andrzeja Dudy i innych głów państw uczciła pamięć ofiary tamtych tragicznych wydarzeń.

Księżna Camilla w Polsce

Księżna Camilla podczas uroczystości w Oświęcimiu była jedyną przedstawicielką brytyjskiej rodziny królewskiej. Do Polski wraz z księżną Kornwalii nie przyleciał jej mąż, następca tronu, książę Karol. Syn królowej Elżbiety II w tym samym czasie odbywa inną bilateralną wizytę. Książę Walii poleciał do Jerozolimy, gdzie na zaproszenie prezydenta Izraela, Reuvena Rivlina, wziął udział w V Światowym Forum Holokaustu. Podczas swojej wyprawy do Izraela, mąż księżnej Camilli odwiedził także Betlejem.

Na obchody 75. rocznicy wyzwolenia przez Armię Czerwoną nazistowskiego obozu Auschwitz, z Wielkiej Brytanii przyleciał także burmistrz Londynu, Sadiq Khan, który przekazał Fundacji Auschwitz-Birkenau 1,5 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na zachowanie komór gazowych, krematoriów, konserwację baraków oraz eksponatów.

Księżna Camilla odwiedziła Polskę po raz pierwszy od 10 lat. W 2010 roku księżna Kornwalii Camilla Parker Bowles i książę Karol złożyli oficjalną wizytę nad Wisłą. Książęca para spotkała się wówczas m. in. z prezydentem, Lechem Kaczyńskim i premierem, Donaldem Tuskiem.   

ZOBACZ TAKŻE: Elżbieta II nadała księciu Williamowi nowy tytuł 

Zdjęcia księżnej Camilli z obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau znajdziecie w naszej GALERII.