Nagła śmierć Diany wstrząsnęła całym światem. Księżna Diana z dnia na dzień zyskała przychylność Brytyjczyków. Była ich "zwyczajną dziewczyną" w Pałacu Backingham. Sielskie dzieciństwo (choć zakłócone rozstaniem rodziców), bujne życie towarzyskie, później głośne zaręczyny z księciem Karolem, bajkowy ślub, w końcu narodziny synów. Nagle - czteroletnia separacja, rozwód i... tragiczny koniec. 31 sierpnia 2017 roku minie 20 lat od tragicznej śmierci księżnej Diany. Gdy odeszła, miała tylko tylko 36 lat. Zostawiła dwóch kochających ją synków, a całą Anglię jej śmierć pogrążyła w wielkiej żałobie. Przypominamy historię księżnej Diany, zwanej Lady Di. Za co pokochał ją cały świat?

ZOBACZ: Książę Harry i Meghan Markle ogłaszają zaręczyny. Kiedy? Znamy szczegóły!

Diana Spencer, późniejsza księżna Diana, przyszła na świat 1 lipca 1961 roku. Po dwóch córkach państwo Spencer przygotowywali się na narodziny pierwszego chłopca, ale na świat przyszła kolejna dziewczynka - Diana. Rodzice byli rozczarowani. Mimo, że był to XX wiek, w Wielkiej Brytanii tylko męski potomek mógł odziedziczyć rodzinne tytuły. W tym przypadku był to tytuł hrabiego Althrop. Mała Diana przyniosła jednak rodzinie większe zaszczyty, niż uczyniłby to upragniony chłopiec. Od początku nie była przecież zwykłą dziewczyną.

Młodość księżnej Diany

Nastoletnia Diana Spencer nie przepadała za szkołą. Nie była najlepszą uczennicą, miała słabe ocen, od czytania książek zdecydowanie wolał uprawianie sportu. Rodzicie długo próbowali córce tłumaczyć, jak ważna jest edukacja, zwłaszcza, że dla nich dobre wykształcenie było gwarancją znalezienia dobrego męża. Diana Spencer z lekką nieśmiałością wkroczyła w dorosłe życie. Podejmowała pierwsze prace – dostała posadę opiekunki w posiadłości przyjaciół. W międzyczasie chętnie wychodziła ze znajomymi i korzystała z życia. A nad jej łóżkiem w sypialni wisiał plakat... księcia Karola.

Diana - narzeczona księcia Walii

Z księciem Walii, Karolem,Diany z pewnością nie połączyła miłość od pierwszego wejrzenia. Ich znajomość zaczęła się dość nietypowo. To starsza siostra Diany, Sarah, była głównym obiektem westchnień księcia Karola i to właśnie na niej początkowo skupiał swoją uwagę. Gdy w jednym z wywiadów Sarah wyznała, że nie darzy Karola uczuciem, ten przestał o nią zabiegać. W tym czasie dostrzegł Dianę. Gdy książę Karol skończył 32 lata,znalazł się pod wielką presją - oczekiwano od niego, by jak najszybciej znalazł sobie żonę. Kandydatek było wiele, ale wybór padł ostatecznie na nieśmiałą, ale uroczą i śliczną Dianę Spencer. W lutym 1981 roku miały miejsce oświadczyny, a zaręczyny – choć podobno niechętnie- zostały zaakceptowane przez królową Elżbietę II. Pięć miesięcy później odbył się wielki królewski ślub Diany i Karola, który śledziło około 750 milionów ludzi na całym świecie!

ZOBACZ TEŻ: Księżna Kate w sukience Gosi Baczyńskiej! Ładnie wyglądała?

Księżna Diana - żona, matka, rozwódka

Pierwszy rok małżeństwa Diana i Karol rozpoczęli w Broadlans, następnie, podczas rejsu po Morzu Śródziemnym, regularnie urządzano huczne imprezy, świętując na cześć młodej pary. Na świecie szybko pojawili się synowie pary - William, następca tronu, oraz młodszy Harry. Księżna Diana chętnie pozowała do zdjęć wraz z synami oraz spędzała z nimi jak najwięcej czasu, oddając im całe swoje życie. Niestety, miłość synów nie wystarczyła, by podtrzymać księżną na duchu. Diana zdała sobie sprawę, że nie jest jedyną kobietą w życiu swojego męża. O pierwsze miejsce u jego boku walczyła z Camillą Parker-Bowles, z którą książę romansował już na początku lat 70. Książę Karol i Camilla zaprzeczali, a Diana zachowywała pozory szczęśliwej żony. W 1992 roku, po publikacji książki Andrew Mortona pt. „Diana. Jej prawdziwa historia”, gra „perfekcyjnej pary” wyszła na jaw.Liczne próby samobójcze, bulimia, związek Diany z oficerem zniszczył idealny wizerunek księżnej. Kilka miesięcy po tym wydarzeniu Pałac Buckhingham oficjalnie ogłosił ich separację. Wcześniej, w słynnym wywiadzie telewizyjnym w programie Panorama, księżna Diana powiedziała: Było nas troje w tym małżeństwie. Trochę tłoczno.

Księżna Diana opuszcza pałac. Życie bez korony

Po czteroletniej separacji Diany i Karola przyszedł czas na rozwód. Zniknął tytuł „Jej Wysokość”, pozostały prawa rodzicielskie, ale wszystko pod jednym warunkiem – Diana nie mogła udzielać wywiadów, w których oczerniłaby Rodzinę Królewską. Mimo rozstania z mężem Diana kontynuowała swoje obowiązki i dodatkowo poświęciła się działalności dobroczynnej.Wspierała chorych i ubogich, interesowała się problemem min, które zagrażały zarówno żołnierzom, jak i cywilom. Przyszedł także czas na spełnienie w sferze uczuć. Łatwo nie było  - każdy mężczyzna, z jakim zobaczono Dianę, automatycznie stawał się obiektem sensacyjnych artykułów. Dlatego Dianie nie udało się stworzyć szczęśliwego związku z miłością jej życia - chirurgiem Hasnatem Khanem.

Ostatnim mężczyzną, z jakim związała się księżna, był Dodi Al-Fayed, producent filmowy, syn arabskiego milionera. To właśnie ich romans wzbudził największe zainteresowanie mediów, które biły się o najświeższą publikację kontrowersyjnych zdjęć. Wraz z ukochanym Diana jechała samochodem po Paryżu, gdy w pewnym momencie pojazd pary, ścigany przez reporterów, uderzył we wnętrza tunelu. Mówi się, że paparazzi byli najprawdopodobniej przyczyną tragicznego wypadku, w którym Diana i Dodi stracili życie. Księżna Diana żyła jeszcze tuż po wypadku, ale gdy straciła przytomność, nie udało jej sie już uratować. Dodi i kierowca limuzyny zginęli na miejscu.

Lady Di - nawet po śmierci w tabloidach

Po niemal 20 latach od wypadku wciąż mnożą się teorie spiskowe dotyczące zamachu na życie Księżnej Diany.Nazywana Królową Ludzkich Serc, doceniana za odwagę, osobowość i silny charakter, wciąż dla wielu jest autorytetem. Wzbudza emocje, podziw i sympatię. Wciąż jest także materiałem do nowych plotek. Ostatnio okazało się na przykład, że Diana była zakochana w George'u Michaelu. Nieco wcześniej ujawniono jej związek z Hasnatem Khanem. Podobno Diana chciała przejść dla niego na islam i wyprowadzić się z Londynu do Pakistanu. Dla wielu Diana do dziś pozostaje zagadką, ajej życie - źródłem fascynacji.

Zobaczcie w naszej GALERII, jak zmieniała się księżna Diana.