Nowa kolekcja Duet RAD - "Wiesia" - to opowieść o Polsce oraz słowiańskiej tożsamości Środkowo-Wschodniej Europy. W kolekcji projektanci czerpią z bogatego dziedzictwa narodu polskiego. Przyszłość nie mogłaby istnieć bez tego, co już minęło. Projektanci marki gromadzili wiedzę, poszukując nowych rozwiązań dla starych, rzemieślniczych technik, łącząc je z nowoczesnymi technologiami, ale wciąż pielęgnując tradycję, wracając do wspomnień, odkrywając historię Polski. Kolekcja Duetu RAD jest pomostem między dziedzictwem przodków, a patrzeniem w przyszłość mody, sztuki i kultury. Zwyczaje i obyczajowość projektanci skontrastowali z nowoczesnymi formami ubioru.       

Duet RAD został wyróżniony na KTW Fashion Week przez znaną na całym świecie szkołę mody Polimoda - jednego z partnerów wydarzenia. Zdaniem przedstawicieli Polimody, Duet RAD to najzdolniejsi młodzi polscy projektanci. To w ich ręce trafiła więc nagroda ufundowana przez szkołę. Jest to miesięczny kurs z zarządzania marką we Florencji, w lipcu 2020 roku, w siedzibie Polimody.     

ZOBACZ TEŻ, jak było na tegorocznej edycji KTW FASHION WEEK w Katowicach>>

„Wiesia" to pierwsza kolekcja w której w tak dużym stopniu zostały wykorzystane materiały pozyskane z recyklingu. Projektanci inspirowali się mitologią słowiańską, pradawnymi obrzędami, tradycją i wspomnieniami z dzieciństwa. Mnóstwo czasu spędzili w second handach poszukując materiałów - starych firan, obrusów, bieżników, serwet. Wykorzystali oryginalne huculskie kilimy i dywany pochodzące z Jugosławii z lat 60-tych. Ręcznie malowali ekoskórę, aby wiernie odtworzyć wzory zdobiące włocławski fajans. Guziki to autentyczne gałki od starych kuchennych szafek, suknie tworzą kordonkowe narzuty robione na szydełku przez nasze babcie, haftowana szopka krakowska staje się kapeluszem. W koszulach, jak talizmany, projektanci potraktowali charakterystyczne motywy z firanek i zazdrostek - domki, drzewka, kaczki, kwiaty paproci, czterolistne koniczyny. Z przekory dla postrzegania w Polsce stroju ludowego i Cepelii, Duet RAD w swojej kolekcji wykorzystał słomę, wiklinę, wycinanki, kwiatowe kobierce, ślubne wieńce, dożynkowe wstążki, plecenia, motywy polnych kwiatów. Poszczególne sylwetki przedstawiają postaci ze słowiańskiego bestiariusza: Południce, Dziewonie, Świcorze, Trzęsawidy.

Wybrane sylwetki z kolekcji "Wiesia" Duetu RAD obejrzysz w naszej GALERII>>