Kuba Błaszczykowski z pewnością zasłużył na miano jednego z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych piłkarzy Euro 2016. Od momentu gdy wrócił razem z całą reprezentacją do domu fani nie dają mu spokoju.  Dziś Kuba Błaszczykowski obchodzi 31 urodziny. Kim jest były kapitan polskiej drużyny?

Gdy w meczu z Portugalią Kuba Błaszczykowski nie strzelił karnego, wydarzyła się rzecz niezwykła. Niemal nikt nie miał do niego pretensji o przegraną i brak awansu polskiej reprezentacji do kolejnego etapu Euro 2016. Wszyscy za to podkreślali, że podczas wszystkich meczów, jakie rozegrała nasza drużyna, wykazał się niebywałymi umiejętnościami na najwyższym, światowym poziomie. Jak rozpoczęła się kariera jednej z najjaśniejszych gwiazd polskiej reprezentacji w piłce nożnej?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Błaszczykowski, Lewandowski, Fabiański, Boruc skomentowali przegraną Polski w meczu z Portugalią: Jest nam bardzo przykro

Kuba Błaszczykowski - początki kariery

Kuba Błaszczykowski urodził się 14 grudnia 1985 r. w Truskolasach. Smykałkę do sportu miał w genach: jego wujkiem jest Jerzy Brzęczek, były piłkarz i kapitan reprezentacji Polski. Błaszczykowski z piłką miał do czynienia już jako siedmiolatek. Wtedy ze swoim starszym bratem Dawidem zaczął uczęszczać na treningi Rakowa Częstochowa, w którym spędził aż 8 lat. Później miał jeszcze styczność z kolejno: Górnikiem Zabrze, KS Częstochowa, GKS-em Bełchatów, Tirolem Innsbruck i Lechem Poznań (z ostatnimi trzema w fazie testowej). 

Kuba Błaszczykowski w Wiśle Kraków i Borussi Dortmund

Od 2005 r. związany był z Wisłą Kraków. Wszystko dzięki czeskiemu trenerowi: Verver Lička dostrzegł potencjał, który drzemał w pomocniku i dzięki temu Błaszczykowski podpisał pięcioletni kontrakt z krakowskim klubem. W jego barwach w ekstraklasie rozegrał 51 spotkań, dzięki czemu na koncie miał 3 bramki. 3 lata przed planowym zakończeniem kontraktu, w lutym 2007 r. podpisał już nowy - na 4 lata - z Borussią Dortmund. W ramach ciekawostki warto dodać, że z powodu trudności z wymówieniem jego nazwiska przez Niemców, na koszulce Błaszczykowskiego widniało jedynie jego imię i to w wersji skróconej - Kuba.

23 lipca wraz ze swoją drużyną piłkarz zdobył po raz pierwszy Superpuchar Niemiec. W 2009 r. na jego konto trafiła nagroda dla najlepszego piłkarza Borussi Dortmund. Na koncie drużyny były również takie wyróżnienia i nagrody, jak zdobycie Pucharu Niemiec (sezon 2011/2012) oraz drugiego Superpucharu Niemiec (lipiec 2013). Choć po sezonie 2012/2013 przedłużył kontrakt z Borussią Dortmund do 2018 r., na początku 2014 r. doznał poważnej kontuzji kolana. Kolejne urazy w trakcie treningów przed sezonem 2014/2015, zmiana trenera i brak regularnych występów spowodowały, że Kuba Błaszczykowski zdecydował się na wypożyczenie. Przeszedł do włoskiego klubu ACF Fiorentina. 

Kuba Błaszczykowski w polskiej reprezentacji

Od 2005 r. jest związany z polską reprezentacją w piłce nożnej. Pierwszą bramkę dla biało-czerwonych zdobył 22 sierpnia 2007 r. w meczu towarzyskim z Rosją. Z kolei 17 listopada 2010 r. zadebiutował w roli kapitana reprezentacji. 22 marca 2013 roku w meczu z Ukrainą rozegrał 60. spotkanie w biało-czerwonych barwach i dołączył do Klubu Wybitnego Reprezentanta. 

W trakcie Euro 2012, które odbywało się w Polsce i na Ukrainie, Błaszczykowski zagrał we wszystkich trzech spotkaniach fazy grupowej: zaliczył asystę przy bramce Roberta Lewandowskiegow meczu z Grecją, zaś w trakcie spotkania z Rosją strzelił jedynego gola dla polskiej reprezentacji.

Na skutek kontuzji w 2014 r. nie zagrał żadnego meczu w biało-czerwonych barwach, zaś 9 grudnia 2014 r. Adam Nawałka poinformował, że obowiązki kapitana drużyny przejmie na stałe Robert Lewandowski. Błaszczykowski do kadry powrócił w czerwcu 2015 r. 

Kuba Błaszczykowski Euro 2016 

Dzięki znakomitej kondycji pomocnika polskiej reprezentacji na konto biało-czerwonych w trakcie Euro 2016 trafiły dwa gole: w meczu z Ukrainą oraz Szwajcarią. Błaszczykowski zaliczył także asystę przy bramce Arkadiusza Milika w meczu z Irlandią Północną. Niestety, portugalski bramkarz podczas rzutów karnych obronił jego strzał z odległości 11 m w meczu ćwierćfinałowym, przeciwnicy z kolei nie pomylili się ani razu, co sprawiło, że biało-czerwoni nie awansowali do fazy półfinałowej. Nie zmienia to faktu, że po powrocie do Polski w rodzinnych Truskolasach tłumy witały go jak bohatera narodowego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kuba Błaszczykowski: tłumy fanów witały go w rodzinnej miejscowości. Piłkarz nie krył wzruszenia [WIDEO]

Kuba Błaszczykowski - życie prywatne: żona, dzieci i śmierć matki

Od 2010 r. jego żoną Kuby Błaszczykowskiego jest Agata Gołaszewska, młodsza od piłkarza o 4 lata. Para wspólnie wychowuje dwie córki - Oliwię i Lenę. Prywatnie żona Kuby Błaszczykowskiego jest fanką piłki nożnej. Tak zresztą się poznali - ona chodziła na mecze pierwszego klubu, z którym był związany. Rodzina to dla niego największa wartość i absolutny życiowy priorytet. Dlaczego? W wieku 11 lat dotknęła go tragedia, która na zawsze zmieniła życie byłego kapitana polskiej reprezentacji.

Ojciec niemal na jego oczach zabił mamę piłkarza, zadając jej kilka ciosów nożem. Jak sam przyznał w biografii zatytułowanej po prostu "Kuba", Anna Błaszczykowska zmarła na jego rękach. Ojciec został skazany na 15 lat więzienia. Z dnia na dzień piłkarz został niemal sam. Wtedy zarzucił treningi w Rakowie Częstochowa, ponoć przestał nawet rosnąć. W ósmej klasie szkoły podstawowej mierzył nieco ponad 150 cm. Pomocną dłoń wyciągnęli do niego wujek i babcia Felicja. To im zawdzięcza powrót do uprawiania sportu.

Dziś Kuba Błaszczykowski obchodzi 31. urodziny i jest jednym z najpopularniejszych polskich piłkarzy. Ale - jak sam podkreśla w wywiadach - sława go nie zmieniła.