W pierwszym odcinku nowego sezonu "Kuchennych Rewolucji", Magda Gessler odwiedzi steak house w Słupi. Restauratorka spróbuje tam buraczków, które jednak natychmiastowo wypluje. Co więcej, Gessler doda: "Tak cudownego, zatęchłego smaku piwnicy jeszcze w życiu nie pamiętam. Taka z grzybkiem". W zwiastunie odcinka widzimy również, jak restauratorka... wylewa szklankę wody na właściciela Hacjendy. Co jeszcze wydarzy się w pierwszym odcinku 19. sezonu?

Kuchenne Rewolucje - restauracja "Hacjenda" w Słupi

W 1. odcinku 19. sezonu "Kuchennych Rewolucji", Magda Gessler odwiedzi restaurację w niewielkiej Słupi. Pod Bralinem, tuż przy dawnej trasie Warszawa–Wrocław mieści się restauracja Hacjenda. Jej właściciel, człowiek bywały w świecie, uczył się jeździć konno w Hiszpanii i to w stylu western. Sporo czasu spędził też w Niemczech, ale w końcu wrócił do Polski, aby zrealizować marzenie o własnej restauracji. Tym samym na pięknej działce ze stawem powstała okazała "Hacjenda", jeden z pierwszych w Polsce prawdziwych steak house’ów. Pomysł Mirka okazał się strzałem w dziesiątkę – jego lokal cieszył się niebywałym powodzeniem. Jedną ze stałych klientek była Kalina, którą właściciel wypatrzył wśród swoich gości. Długo zabiegał o jej względy, aż wreszcie została ona jego żoną.

Dobra passa skończyła się wraz z wybudowaniem nowej autostrady. Mężczyzna starał się wprowadzać zmiany w menu, wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte za granicą. Serwował bez powodzenia owoce morza, homary, a nawet steki z aligatora, wracając finalnie do kuchni polskiej. Niestety wysiłek Mirka ciągle nie jest doceniany…

Zobacz zwiastun nowego odcinka "Kuchennych Rewolucji" poniżej: