Ponad sto lat temu  nauczycielka z Maine  w USA Mildred „Brownie” Schrumpf zapomniała dodać do klasycznego ciasta czekoladowego proszek do pieczenia. Ciasto nie wyrosło,  ale wyglądało apetycznie.  Pokroiła je więc na kwadraty  i podała gościom. Okazało się tak smaczne, że wkrótce stało się ulubionym ciastem wszystkich Amerykanów.


Składniki: 225g ciemnej czekolady 70% 225g masła 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego 200g cukru 3 roztrzepane jajka 150g mielonych migdałów 100g posiekanych orzechów włoskich

Przygotowanie: Na garnku z gotującą  się wodą postaw miskę  z masłem i czekoladą. Poczekaj, aż się rozpuszczą, i delikatnie wymieszaj – składniki muszą się połączyć.

Do drugiej miski włóż jaja  i miksuj prawie do białości. Dodaj mąkę, cukier i ponownie miksuj. Następnie wlej ostudzoną masę czekoladową i ponownie miksuj. Jeśli lubisz, do ciasta możesz dodać bakalie, migdały czy orzechy.

Przełóż masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180°C  i piecz 20–25 minut.

Ciasto można serwować na ciepło, np. z lodami,  albo tradycyjnie. Jego smak można dodatkowo wzbogacić, polewając wierzch musem czekoladowym lub polewą malinową.