W ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego celem jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji artystycznych i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury, rozdanych zostanie łącznie 400 milionów złotych. Na rządową pomoc mogą liczyć osoby ze środowiska szeroko pojętej sztuki. Według rządowych danych, finansowa rekompensata trafi do ponad 2 tys. podmiotów.

Na liście beneficjentów znalazło się przede wszystkim wiele teatrów, ale także znani artyści, m.in. Beata Kozidrak, Justyna Steczkowska, Kamil Bednarek, Radosław Liszewski z formacji Weekend czy zespół Bayern Full. Wsparcie otrzymała także fundacja Krystyny Jandy, która zarządza teatrami Polonia i Och-Teatr. Jednak zdaniem aktorki pomoc państwa jest zbyt mała. Przypomnijmy, że 68-latka z FWK dostała niespełna 2 miliony złotych (1,8 mln zł), a wnioskował o 5,8 mln zł. 

Kult komentuje decyzję rządu o wsparciu dla artystów

Wielkość kwot, jaką otrzymały gwiazdy, oburzyła wiele osób. Głos w tej sprawie zabrali muzycy z legendarnego zespołu Kult, którzy w przeciwieństwie do swoich koleżanek i kolegów z branży nie składali wniosku o rządową pomoc, choć mieli ku temu powody. 

- Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili. Nie nam oceniać, kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji, by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności, to niech biorą jak dają. My nie prosiliśmy chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Niektórzy koledzy już zarabiają w inny sposób dzieląc swój czas na pracę i próby. Właściwie wróciliśmy do czasów gdy zaczynaliśmy. Jednak od tych....( z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy - czytamy na fanpage’u fromacji na Facebooku. 

Muzycy, założonego w 1982 roku przez Kazika Staszewskiego zespołu, wyjaśnili za pośrednictwem mediów społecznościowych, że nie ubiegali się o rządowe dotacje, ponieważ według nich w kraju są inne grupy zawodowe, które bardziej potrzebują tych pieniędzy. Ich zdaniem władza po prostu "zabrała" pieniądze zwykłym ludziom i rozdała artystom. 

- Po pierwsze są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy po kilkanaście godzin na dobę tyrają ratując ludzkie życia za psi grosz. 

Po drugie - rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje to znaczy że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy.

Na koniec członkowie formacji zachęcili do innej formy wspierania zespołu. 

- Tak. Potrzebujemy wsparcia. Jeśli chcesz nas wesprzeć to kup naszą ostatnią płytę z CD i DVD z koncertu na Polandrock. Przy okazji posłuchasz i obejrzysz największy koncert jaki odbył się na ziemi polskiej kiedykolwiek. A zaręczamy-słaby nie był.

Cały wpis znajdziecie poniżej. 

Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili. Nie nam...

Opublikowany przez Kulta Niedziela, 15 listopada 2020