Lady Gaga została oskarżona o plagiat. Steve Ronsen, uznał, że nagrodzona Oscarem, Złotym Globem i Grammy piosenka "Shallow" to kopia jego utworu z 2012 roku pt. "Almost". Ten mało znany amerykański wokalista i kompozytor twierdzi, że w przeboju z filmu "Narodziny gwiazdy" wykorzystano bez jego wiedzy i pozwolenia taką samą sekwencję akordów, jak w jego opublikowanej parę lat temu w sieci piosence. Lady Gaga odpowiedziała już na zarzuty przez swojego prawnika. Padły mocne słowa.

Dostarczyliśmy panu Markowi D. Shirianowi (prawnikowi oskarżyciela - -przyp red.) obszerny materiał z licznymi opiniami i analizami wielu uznanych muzykologów. Żaden z nich nie znalazł pomiędzy piosenkami podobieństw, które podlegałyby zaskarżeniu. Nawet muzykolog, na którego powołał się pan Shirian, zaznaczył, że ten konkretny zestaw dźwięków jest pospolity i powszechnie używany w wielu piosenkach, nie tylko w utworze powoda. Pan Ronsen i jego prawnik próbują zarobić łatwe pieniądze kosztem odnoszącej liczne sukcesy artystki. To niegodziwe i złe zachowanie. Podziwiam Lady Gagę za odwagę do tego, by się bronić, a także bronić się w imieniu artystów, którzy dostają podobnie oportunistyczne pozwy. Jeśli pan Shirian będzie ciągnął sprawę, Lady Gaga będzie walczyć i wygra - napisał przedstawiciel gwiazdy.

"Shallow" Lady Gagi to plagiat?

Eksperci muzyczni podkreślają, że użyta w obydwu piosenkach progresja akordów G, A i B jest bardzo popularną sekwencją muzyczną, którą od lat wykorzystuje wielu muzyków. Normalną sytuacją jest, że utwory oparte na tych samych akordach mogą sprawiać wrażenie podobnych. 

Co więcej, internauci podkreślają, że instnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że Lady Gaga w ogóle słyszała wcześniej utwór "Almost". Przed wybuchem afery o plagiat piosenka nieznanego wykonawcy miała zaledwie kilkaset odtworzeń w serwisie Soundcloud. Na YouTube zamieszczono ją z kolei dopiero pod koniec kwietnia tego roku.

Przypomnijmy, że Lady Gaga nie jest jedyną autorką "Shallow". Wokalistka stworzyła utwór razem z Markiem Ronsonem ("Nothing Breaks Like a Heart", "Uptown Funk", "Valerie"), Andrew Wyattem oraz Anthonym Rossomando.

Chcecie samodzielnie ocenić stopień podobieństwa? Tak brzmi rzekomo splagiatowany przez twórców "Shallow" utwór Steve'a Ronsena:

Poniżej przypominamy wielki hit wykonywany przez Lady Gagę i Bradleya Coopera z filmu "Narodziny gwiazdy":